Bota

40 liderët botërorë marrin pjesë në Forumin e Holokaustit në Izrael

 • Presidenti Meta vizitë dy-ditore në Izrael, merr pjesë në Forumin e Holokaustit me 40 liderë botëror
 • Do të jenë rreth 40 udhëheqës që do të bëhen pjesë e këtij Forumi në kujtim të Holokaustit, që do të mbahet në memorialin dhe muzeun e Holokaustit ‘Yad Vashem” të enjten e kësaj jave.
  Featured image of article: 40 liderët botërorë marrin pjesë në Forumin e Holokaustit në Izrael Muzeu i Holokaustit Yad Vashem, Jerusalem

  IZRAEL– Liderët botërorë pritet që gjatë ditëve të ardhshme të mblidhen në Izrael për Forumin e pestë të Holokaustit në 75-vjetorin e çlirimit të kampit famëkeq të Aushvic-Birkenau.
  Do të jenë rreth 40 udhëheqës që do të bëhen pjesë e këtij Forumi në kujtim të Holokaustit, që do të mbahet në memorialin dhe muzeun e Holokaustit ‘Yad Vashem”  të enjten e kësaj jave.

  Gjithashtu Netanyahu do të takojë Presidentin francez, Emmanuel Macron, zyrtarë të SHBA-së, Pelosin dhe Vladimir Putinin gjatë forumit ndërkombëtar në përkujtim të 75-vjetorit të çlirimit të kampit Aushvic.

  Ndër liderët botërorë që janë planifikuar për të marrë pjesë në Forum do të jenë presidenti rus Vladimir Putin, presidenti francez Emmanuel Macron, Nënkryetari i SHBA Mike Pence, Këshilltari dhe dhëndri i Presidentit Donald Trump, Jared Kushner dhe një delegacion special i Partisë Demokratike i kryesuar nga Kryetarja Nancy Pelosi. Të gjithë krerët e Bashkimit Evropian do të marrin pjesë, ashtu si Princi Charles i Britanisë dhe shumë krerë të tjerë shtetesh.

  Ky është delegacioni më i madh diplomatik që ka vizituar Izraelin. Mbretërit, princat, presidentët, kryeministrat, ministrat e jashtëm do të konvergojnë në Jeruzalem këtë javë për Forumin e Pestë të Holokaustit Botëror që përkujton 75-vjetorin e çlirimit të kampit të Aushvicit.

  Mes shumë shteteve që kanë dërguar nga një lider përfaqësues, mungon vetëm Polonia. Kjo është pjesërisht për shkak të një mosmarrëveshje me Izraelin për refuzimin polak për të pranuar se shumë polak jo vetëm që ndihmuan gjermanët, por vranë hebenjtë dhe morën pronat e tyre pas luftës.

  Motoja e Forumit të këtij viti do të jetë: Kujtoni Holokaustin, Luftoni Anti-Semitizmin.

  Lista e plotë e udhëheqësve botërorë që do të marrin pjesë:

  Nënkryetari i SHBA Mike Pence

  Kryetari i ShBA. Nancy Pelosi

  Presidenti i Francës Emmanuel Macron

  Presidenti i Austrisë Alexander Van der Bellen

  Guvernatori i Përgjithshëm i Kanadasë Julie Payette

  Guvernatori i Përgjithshëm i Australisë David Hurley

  Presidenti i Rusisë Vladimir Putin

  Princi Charles i Britanisë

  Mbreti i Holandës Willem-Alexander

  Mbreti Felipe VI i Spanjës Mbreti Philippe i Belgjikës

  Presidenti i Italisë Sergio Mattarella

  Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor

  Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier

  Presidenti i Hungarisë János Áder

  Presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopoulos

  Kryeministri i Suedisë Stefan Löfven

  Presidenti i Islandës Guðni Th. Johannesson

  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zolenskyy

  Presidenti i Qipros Nicos Anastasiades

  Presidenti i Lituanisë Gitanas Nausėda

  Princi i kurorës Haakon të Norvegjisë

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Kryeministri i Danimarkës Mette Frederiksen

  Presidenti i Finlandës Sauli Niinistö

  Presidenti i Portugalisë Marcelo Rebelo de Sousa

  Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev

  Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis

  Presidenti i Sllovakisë Zuzana utaputová

  Kryeministri i Republikës Czecheke Andrej Babiš

  Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta

  Presidenti i Armenisë Armen Sarkissian

  Presidenti i Xhorxhisë Salome Zourabichvali

  Kryetari i Parlamentit Letonez Ināra Mūrniece

  Presidenti i Moldavisë Igor Dodon

  Ministri i Shtetit i Monakos Serge Telle

  Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Bjellorusisë

  Presidenti i Kroacisë Kolinda Grabar-Kitarović

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq

  Presidenti i Bosnjës dhe Hercegovinës Željko Komšić

  Duka i Madh Henry i Luksemburgut

  Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski

  Presidenti i Malit të Zi Milo Đukanović

  Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel

  Presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli

  Përfaqësuesi i Vatikanit Kurt Koch

  Kampi Aushvic u çlirua më 27 janar të 1945. Në kamp kishte 7.000 të mbijetuar, kryesisht të sëmurë që rrezikonin të vdisnin. Rreth 1.300,000 burra, gra dhe fëmijë u internuan në Aushvic në vitet 1940-1945. Nga këto, të paktën 1.100,000 u vranë. Forumi i Pestë i Holokaustit Botëror do të zhvillohet në Yad Vashem dhe Presidenti i Izraelit, Rivlin do të presë 40 udhëheqës të botës në një darkë ku do të diskutojnë në Rezidencën e Presidentit.

  Burimi: israelnationalnews

  A.C/Dosja.al

  Shto Koment