Bota

Italia ‘sheh dritë’/ Vdesin 75 pacientë nga Covid-19 në 24 orët e fundit, ulen rastet e reja

Të paktën 75 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit në Itali,duke e çuar në 33.415 numrin total të viktimave deri më tani që prej fillimit të shpërthimit.
Featured image of article: Italia ‘sheh dritë’/ Vdesin 75 pacientë nga Covid-19 në 24 orët e fundit, ulen rastet e reja Foto ilustruese

ITALI– Në  24 orët e fundit në Itali kanë vdekur të paktën 75 persona, një shifër teje e ulët krahasuar me  muajt e mëparshëm, duke e çuar në 33.415 numrin e përgjithshëm të viktimave.

Gjithashtu edhe numri i rasteve të reja është ulur ndjeshëm, ku  në 24 orët e fundit autoritetet vendase kanë rregjistruar vetëm 355 të sëmurë duke e çuar në 223.019 numrin e përgjithshëm të të infektuarëve.

Buletini i 31 majit

Një ditë më parë në Itali vdiqën  111 pacientë nga koronavirusi, prandaj bilanci i sotëm u ka dhënë më shumë shpresë italianëve. Krahasuar me një ditë më parë fatmirësisht edhe  numri i rasteve të reja është ulur, pasi  dje u rregjistruan 416 raste, ndërsa sot janë infektuar 355.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në rang global janë shënuar  6,207,721 të infektuar, 372,036 viktima dhe 2,769,850 milionë të shëruar, deri ditën e sotme prej fillimit të shpërthimit. Vendi i parë në botë për numrin më të lartë të viktimave është SHBA. Në Amerikë  janë shënuar në total mbi 105 mijë viktima dhe janë infektuar mbi 1.8 mijë qytetarë. Europa vijon ende të jetë e “pushtuar” nga virusi. Në Itali deri më tani kanë humbur jetën  33.415  qytetarë dhe në Spanjë janë shënuar mbi 27 mijë viktima.

Burimi: Corriere 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment