Rajoni

Kush infektoi kë? Misteri i përhapjes së Koronavirusit në Itali, pista e 8 kinezëve në bar

Më 9 shkurt, burri ka qenë duke parë  derbin e Inter-Milanit në New Inn në një bar me 8  shtetas kinezë, dy të kthyer kohët e fundit nga Kina.
Featured image of article: Kush infektoi kë? Misteri i përhapjes së Koronavirusit në Itali, pista e 8 kinezëve në bar Ambulancat ne Itali

ITALI– Në Itali Koronavirusi u përhap shumë shpejt, që të premten e 21 shkurtit ku u identifikuan tre persona me Koronavirus. Por dyshime janë ngritur menjëherë pas vdekjeve të papritura që u shënuan dje, ndërsa numri i të infektuarve sa vjen e rritet.

Sipas mediave të huaja virusi në Itali u përhap nga 8 shtetas kinezë që ndodheshin në Itali.

Ndërkohë përhapja e virusit nga Lombardia dhe Veneto nuk dihet ende sesi mund të ketë ndodhur, prandaj dhe stafet shëndetësore apo qeveria e ka më të vështirë për të shmangur e frenuar shpërthimet e virusit vdekjeprurës.

Në hartën e infeksioneve në Lombardi, me numrat e shtetasve të prekur që ndryshojnë orë pas ore, vihet re që vetëm rritet.

Skenari i ri

Pas orës 18:30 skenari ndryshon në mënyrë dramatike. Koronavirusi arrin nga Lombardia në San Raffaele të Milanos, qyteti ku stafet mjekësore ishin  përgatutur për koronavirusin në Itali, mkë një spital me një mijë shtretër për 15 mijë njerëz çdo ditë, përfshirë pesë mijë punëtorë. Një burrë nga Sesto San Giovanni është shtruar në spital këtu për një javë. Për epidemiologët e ASL të Milanos dhe të Departamentit të Shëndetësisë të udhëhequr nga Giulio Gallera tani sfida e re është të kuptoni evolucionin e zinxhirit të infeksioneve, thelbësore për të miratuar masat e kontrollit të virusit.

 “Nuk ka asnjë lidhje. Ai është një burrë i moshuar që nuk ka qenë kurrë në Codogno.”- ka thënë një zëdhënës  nga qeveria krizave në Rajon ku praktikisht askush nuk ka fjetur për 36 orë. Dhe ka gjithashtu një rritje të konsiderueshme edhe në Mediglia

Sekuenca e rritjes së numrit të ifektuarëve

Analizat e Institutit të Lartë të Shëndetit nuk gjejnë asnjë provë që mund të sugjerojë që njerëzit janë të prekur nga virusin edhe pa pse nuk kanë shenja gripi. Misteri bëhet  më i madh. Kanë kaluar vetëm disa orë nga konferenca për shtyp me Guvernatorin Attilio Fontana rritja e numrit të të infektuarëve duket  qartë. Sekuenca e çështjeve të lidhura ndërpritet. Një 76-vjeçare në pension nga Casalpusterlengo, e cila vdiq në 20 shkurt dhe rezultoi me test pozitiv për Koronavirusin, shkoi me urgjencë në Codogno për problem me frymëmarrjen, pikërisht në ditët kur u vizitua “Një paciente”, 38-vjeçare që mbarte koronavirusin. Një kryqëzim sipas të gjitha gjasave rezultoi fatale për pensionisten. Të dy janë shtruar në spitalin e Kremones: gruaja 38-vjeçare që banon në Sesto ed Uniti ndjek një infermiere Codogno.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një çift mjekësh të infektuar me Pieve Porto Morone, ajo pediatre dhe ai mjek familjar që punojnë në Guardamiglio dhe San Rocco al Porto midis Basso Lodigiano dhe Pavese, u infektuan nga virusi. Gruaja e mori Koronavirusin në spital e më pas ia ngjiti edhe të shoqit. Të dy janë shtruar në spital në departamentin e sëmundjeve infektive në San Matteo. Ndërkohë ishte edhe një grupi me të rinj që u bllokuan në  Valtellina, një djalë rezultoi me test pozitiv për koronavirusin, por të gjithë të tjerët vijnë nga  Codogno. Me pak fjalë, për 45 të infektuar mendohet që shkak është bërë lidhja  me Lodigianon. Dhe le të kthehemi në orën 18:30 mbrëmjen e djeshme.

Derbi në një bar në Vo ‘Euganeo

Nga Lombardia deri në 17 rastet e Venetos, rindërtimi i zinxhirit të infeksioneve është gjithmonë në qendër të punës së ekspertëve dhe ka edhe shumë pyetje. Kush e infektoi 78-vjeçarin Adriano Trevisan, viktimën e parë të koronavirusit në Itali? Më 9 shkurt, burri ka qenë duke parë  derbin e Inter-Milanit në New Inn në një bar me 8  shtetas kinezë, dy të kthyer kohët e fundit nga Kina. 68-vjeçari tashmë janë nën kujdesin intensiv mjekësor, pa kontakte me shtetasit kinezë. Çfarë lidhje ka me të? Sipas mediavev të huaja ësht pa origjinën e infeksioneve është edhe më e vështirë të vendosësh se çfarë të bësh për të përmirësuar virusin në vend.

Shqipëria është përfshirë nga paniku dy ditët e fundit që pas përhapjes së Koronavirusit kinez në Itali ku ka shënuar dy viktimat e para në Milano ndësa 76 të prekur të tjerë janë  konfirmuar në 5 rajone të vendit. Sipas Shefes së Departamentit të Infektivit, Silva Bino, është mësuar se Shqipëria nuk ka pasur asnjë rast të konfirmuar me Koronavirus, por ajo ka shpjeguar se edhe nëse njerëzit evidentojnë simptoma të dyshimta të mos i drejtohet spitaleve por të telefonojë numrin e gjelbër 127. Nga e premtja kur u identifikuan 3 personat  e parë të prekur nga virusit dhe deri më sot ku janë shënuar dy viktima, në Itali numri i rasteve me Koronavirus është rritur në 76 persona. Ndërsa në rang global ku Kina zë numrin e parë për numrin e lartë të viktimave, numëron rreth  2345 të vdekur dhe mbi 75 mijë të infektuar nga Koronavirusi.

 

Burimi: corriere.it 

A.C/Dosja.al

Shto Koment