AktualitetRajoni

Coronavirusi/  Sa do të zgjasë epidemia në Itali?

Nxehtësia e pranverës mund të na ndihmojnë. Rastet do të vazhdojnë të rriten, por tani të sëmurët do të shërohen.
Featured image of article: Coronavirusi/  Sa do të zgjasë epidemia në Itali? Foto ilustruese

ITALI– Koronavirusi mund të jetë bashkëjetuesi jonë për disa muaj, deri sa të rriten temperaturat. Nxehtësia e pranverës mund të na ndihmojnë. “Rastet do të vazhdojnë të rriten, por tani të sëmurët do të shërohen.”

“Kjo gjendje në Itali me koronavirusin do të jetë një bashkëjetesë e gjatë. Ndërkohë në vend rastet janë rritur dita ditës. Kemi arritur gjeneratën e dytë ose të tretë të infeksioneve”, sqaron drejtori i Departamentit të Sëmundjeve Infektive të Institutit të Lartë të Shëndetësisë, në ditën më të keqe të tyre për mbledhjet, raportet dhe rezultatet e testeve të reja.

“Shpërthimi kryesor është kufizuar. Rastet e reja janë pothuajse të gjitha që i atribuohen epiqendrës së epidemisë në zonën e Lodit dhe dy shpërthimeve më të vogla në rajonin e Venetos. Ende presim një rritje të numrit të rasteve, derisa masat e miratuara të japin efektet e pritura”.– ka thënë një përfaqësues shëndetësor.

Virusi

Me pak fjalë, koronavirusi është midis nesh tashmë. Është e qartë që tani është jashtë kafazit të tij dhe ka ardhur në mesin tone, ka thënë Guido Silvestri, i cili drejton departamentin e Patologjisë në Universitetin Emory në Atlanta.

“Ne e gjejmë pothuajse kudo. Ai ende do të infektojë shumë njerëz. Fatmirësisht nuk dëmton shumë, veçanërisht nën moshën 60 vjeç. Të rinjtë mbesin në gjendje të mirë dhe fëmijët duken rezistentë. Rreziku më i madh është për të moshuarit dhe të sëmurët në dializë, ata që kanë probleme me zemrën dhe me frymëmarrjen. Ne duhet të përgatitemi mirë për të parandaluar infeksionet.”- ka thënë ai.

“Ne kemi vërejtur dy mutacione të rëndësishme në krahasim me Sars që qarkulloi në vitin 2003. E para e bën koronavirusin e ri më ngjitës. Ky i fundit për fat të mirë bën që ai të jetë më pak vdekjeprurës”.

Rreziku i një mutacioni

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një variabël që i bën të vështira parashikimet rreth epidemisë është mundësia e ndryshimit të virusit. Deri më tani, Organizata Botërore e Shëndetit ka përjashtuar ndryshime të mëdha në gjenomin e saj. “Por sa më shumë që qarkullon, aq më shumë përsëritet,” shpjegon Ciccozzi. “Dhe sa më shumë që të përhapet ndikon në vdekjet më masive. Ato janë mutacione të rastësishme, ato mund të jenë të dëmshme imunitetin e njeriut.  Por gjithsesi është një rrezik. Për këtë arsye, epidemitë duhet të trajtohen gjithnjë në kohë, edhe kur ato nuk duken serioze.”

“Sars kishte një lëvizje më të ngadaltë. Një vdekje për çdo dhjetë mijë, ndërsa koronavirusi po merr jetë njerëzish çdo ditë e më shumë.

Mezi pres pranverën

Pranvera është gjithashtu një nga pengesat dhe armët më të mira për luftën  kundër koronavirusit.

“Është e mundur që përhapja e koronavirusit të jetë e lidhur edhe me faktorët mjedisorë. Ne nuk e shpjegojmë faktin se kombet e populluara, me lidhje të forta me Kinën, kanë qenë të lira nëpër udhëtime, ndërsa kjo ka ndikuar për marrjen e këtij virusi vdekjeprurës. Unë jam duke menduar për Indonezinë, Indinë, Tajlandën, Bangladeshin, Afrikën Ndoshta temperatura luan një rol në kufizimin e epidemisë. Në këtë rast, nxehtësia mund të ngadalësojë virusin edhe në Itali, siç ndodh me temperaturat e ulëta dhe gripin sezonal.”– ka thënë ai.

Burimi:  repubblica.it

A.C/Dosja.al

Shto Koment