Aktualitet

Tragjedia në Ostren/ ISHT ngre dyshime: Familja Tola mund të jetë asfiksuar nga tymi i sobës me dru

Nga kqyrja e vendngjarjes, grupi i ekspertëve ka konstatuar një bombol gatimi me gaz në ballkonin e shtëpisë, e cila ishte me siguresë të mbyllur.
Featured image of article: Tragjedia në Ostren/ ISHT ngre dyshime: Familja Tola mund të jetë asfiksuar nga tymi i sobës me dru Në foto, shtèpia e familjes Tola

BULQIZË- Pas tragjedisë së ndoodhur ditën e sotme, Inspektorati Shtetëror Teknik Industrial  (ISHTI), me një grup ekspertësh ka shkuar në banesën e familjes Tola në ostren të Bulqizës, për të bërë verifikimet mbi shkaqet e vdekjes së nënës bashkë me dy fëmijët brenda banesës së tyre.

Nga kqyrja e vendngjarjes, grupi i ekspertëve ka konstatuar një bombol gatimi me gaz në ballkonin e shtëpisë, e cila ishte me siguresë të mbyllur, ndërsa në banesë nuk është ndjerë erë gazi, gjë që heq dyshimet e tyre se familja mund të jetë asfiksuar nga gazi.

Por në banesë ndodhej një sobë me dru, me të cilën ngrohej familja Tola çka ngre dyshimet që familja mund të jetë asfiksuar nga tymi i përhapur në dhomën ku ata ishin duke fjetur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Bombola e gazit në banesë

“Kjo në foto është bombola e gazit në shtëpinë e familjes Tola në Bulqizë e gjetur nga grupi i ekspertëve të Inspektoriatit Shtetëror Teknik Industrial – ISHTI. Ajo ka qenë në pjesën e ballkonit të banesës. Kjo bombol mban rreth 10 litra gaz por në momentin kur është gjetur nga ekspertët ka rezultuar me 5 litra por me siguresë të mbyllur. Ndërkohë në pjesën e brendshme të shtëpisë në një dhomë të vogël grupi i ekspertëve ka evidentuar një sobë drush çka ka bërë që të dyshojnë që vdekja e anëtarëve të familjes Tola të ketë ardhur si pasoje e sasisë së madhe të druve dhe mbushjes së dhomës me sasi të madhe tymi. Gjithashtu ekspertët e ISHTI thonë që në momentin që kanë shkuar në banesë por edhe nga komunikimet me fqinjët nuk kanë ndjerë erë gazi. Fakti që bombola e gazit ka qenë me siguresë të mbyllur i bën ata të presin rezultatet e ekspertizës për të dhënë përgjigjen e saktë sa i takon arsyes që i mori jetën nënës dhe dy fëmijëve të familjes Tola në Bulqizë”, bën të ditur ISHTI përmes një njoftimi për mediat.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Bulqizë, ku nëna me dy fëmijët e saj janë helmuar nga gazi i një bombole gjatë natës. 40-vjeçarja është identifikuar si Rajmonda Tola, ndërsa fëmijët si Rudina, Fatjon dhe Merita. Në momentin kur ka ndodhur ngjarja, kryefamiljari nuk ndodhej në banesë pasi punonte në Greqi.Sipas policisë tragjedia e trefishtë në Ostren u shkaktua si pasojë e asfiksisë nga rrjedhja e gazit, ndërsa mjeku i zonës nuk përjashton as mundësinë që familja të jetë helmuar nga ushqimi. Ai u shpreh se bombola ndodhej jashtë shtëpisë.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment