Bota

Irani mund të blejë avionin kinez J-10C me një pjesë të fondeve të Katarit

Nga fondi i Katarit i ofruar për të kompensuar familjet e viktimave të vrarë në rrëzimin  “aksidental” të avionit ukrainas, Teherani planifikon të investojë 1.5 miliardë dollarë në blerjen e 36 avionëve kinezë, kanë raportuar mediat e huaja.
Featured image of article: Irani mund të blejë avionin kinez J-10C me një pjesë të fondeve të Katarit Ali Khamenei dhe Hamad Al Thani

IRAN- Irani mund të heqë dorë nga plani i tij për të blerë luftëtarët rusë MiG-35 dhe Su-30, dhe të vendosë të blejë avionët Chengdu J-10 nga Kina duke investuar gjysmën e ndihmës financiare prej 3 miliardë dollarë të dhënë nga Katari.

Ndihma prej 3 miliardë dollarë u ofrua nga Emir i Katarit Sheik Tamim bin Hamad Al Thani kur ai u takua me Presidentin iranian Hassan Rouhani në Teheran javën e kaluar. Nga fondi i Katarit i ofruar për të kompensuar familjet e viktimave të vrarë në rrëzimin  “aksidental” të avionit ukrainas, Teherani planifikon të investojë 1.5 miliardë dollarë në blerjen e 36 avionëve kinezë, kanë raportuar mediat e huaja.

Kjo bie në kundërshtim me raportet e fundit në median e shtetit rus që prej kohësh deklarojnë se Teherani është “interesuar seriozisht” për të blerë avionët e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Megjithëse Irani duket se është i interesuar për avionët e provuar nga luftërat ruse Su-30, Irani mund të kishte zgjedhur alternativën kineze në mes të kritikave të fundit kundër avionëve ushtarakë rus, kryesisht për shkak të mungesës së tij të pjesëve rezervë,” thuhet në raportin Sina.

Burimi: defenseworld

A.C/Dosja.al

Shto Koment