Politike

“Qytetarët u keqpërdorën nga politika”, Meta për 21 Janarin: Duhet hequr dorë nga dhuna, Reforma Zgjedhore hap i vonuar (VD)

Kreu i shtetit ka folur edhe për aktualitetin politik, siç është tryeza e Reformës Zgjedhore, ku është shprehur se nevojitet një tryezë me tematikë më të gjerë.
Featured image of article: “Qytetarët u keqpërdorën nga politika”, Meta për 21 Janarin: Duhet hequr dorë nga dhuna, Reforma Zgjedhore hap i vonuar (VD) Ilir Meta

TIRANË- Presidenti i vendit, Ilir Meta ka folur për ngjarjen e 21 Janarit 2011, ku mbetën të vrarë 4 protestues. Sipas Metës, 21 Janari na kujton se qytetarët u keqpërdorën nga politika, teksa shton se duhet hequr dorë nga dhuna për të arritur qëllimet politike.

“Ai 21 janar na kujton se politika ka përdorur dhunën për të arritur objektivat politike në mënyrë të pandershme. Kjo na tregon se sa e rëndë është situata kur instrumentalizohen qytetarët për qëllime të tilla. Na kujton se duhet të heqim dorë nga dhuna për të arritur qëllime politike”, deklaroi Meta gjatë intervistës në Abc News.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë intervistës me gazetaren e ABC News, kreu i shtetit ka folur edhe për aktualitetin politik, siç është tryeza e Reformës Zgjedhore, ku është shprehur se nevojitet një tryezë me tematikë më të gjerë.

“Eshtë hap pozitiv sepse përfundimi i Reformës Zgjedhore është kërkesa e Bundestagut dhe gjithë procesit të kushtëzuar për hapjen e negociatave. Shpresoj të mos ketë surprizë tjetër rrugës. Edhe sikur ky hap të jetë pozitiv, është fare pak edhe teper vonë. Kërkohet një tryezë tjetër shumë e thellë më e përgjegjshme për të plotësuar të gjitha detyrimet. Duhet të shkojë përtej reoformës zgjedhore sepse ajo nuk do të zgjidhë ndonjë gjë të jashtëzakonshme”, u shpreh presidenti Meta.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment