BotaSport

Mes lotëve dhe dhimbjes, Vanessa Bryant mban fjalimin emocionues përballë 20 mijë njerëzve! Homazhet në nder të Kobe Bryant mbledhin yjet botërorë (VIDEO)

Vanessa Bryant, gruaja e legjendës së basketbollit, hapi memorialin mes dhimbjes dhe lotëve, pas ngjarjes tragjike ku humbi dy ndër njerëzit më të rëndësishëm në jetën e saj.
Featured image of article: Mes lotëve dhe dhimbjes, Vanessa Bryant mban fjalimin emocionues përballë 20 mijë njerëzve! Homazhet në nder të Kobe Bryant mbledhin yjet botërorë (VIDEO) Bashkëshortja e Kobe Bryant, Vanessa Bryant.

Los Angelos- 20 mijë njerëz u paraqitën në Qendrën Staples në Los Anxhelos ditën e djeshme për t’i dhënë lamtumirën e fundit Kobe dhe Gianna Bryant.

Homazhet në nder të legjendës së basketbollit dhe vajzës së tij 13-vjeçare mblodhën tifozët nga i gjithë vendi në qytetin jugor të Kalifornisë pothuajse një muaj pasi Kobe Bryant dhe vajza e tij mbetën të vrarë së bashku me shtatë të tjerë në një përplasje me helikopter më 26 janar.

Vanessa Bryant, gruaja e legjendës së basketbollit, hapi memorialin mes dhimbjes dhe lotëve, pas ngjarjes tragjike ku humbi dy ndër njerëzit më të rëndësishëm në jetën e saj.

“Zoti e dinte që ata nuk mund të ishin në këtë Tokë pa njëri-tjetrin,”- u shpreh Vanessa në krye të fjalimit të saj. “Ai duhej t’i sillte ata në shtëpi për t’i mbledhur”.

FJALIMI

“Kobe njihej si një konkurrent i ashpër në fushën e basketbollit, më i madhi i të gjitha kohërave, një shkrimtar, një fitues i Oskarit. Por për mua, ai ishte Kob, boo- boo, Bayboo im, Papichulo im. Unë isha Vanessa Bryant e tij, princesha e tij, mbretwresha e tij, mamaja e tij. Unë nuk mund ta shikoja atë si një personazh të famshëm, as thjesht si një basketbollist të jashtëzakonshëm. Ai ishte burri im i ëmbël dhe babai i bukur i fëmijëve tanë. Ai ishte i imi. Ai ishte gjithçka imja. Kobe dhe unë ishim bashkë që kur isha 17 vjeç e gjysmw. Unë isha e dashura e tij e parë, dashuria e tij e parë, gruaja e tij, shoqja më e mirë, besimi i tij dhe mbrojtësja e tij. Ai ishte burri më i mahnitshëm. Kobe më donte më shumë nga ç’mund të shprehte apo të parashtronte me fjalë. Ai ishte zogu i hershëm dhe unë isha një zog nate. Unë isha zjarr dhe ai ishte akull, dhe anasjelltas herë pas here. E ekuilibruam njeri-tjetrin. Nuk e di se si e meritoja një njeri që më donte më shumë sesa Kobe. Ai ishte karizmatik, një zotëri, ishte i dashur, adhurues dhe romantik. Dua që vajzat e mia të njohin dhe të kujtojnë personin mahnitës, burrin dhe babanë që ai ishte. Lloji i një njeriu që deshi t’i mësojë brezat e ardhshëm të jenë më të mirë dhe t’i mbajw ata të mos bëjnë gabimet e tij.

Ajo përfundoi duke iu drejtuar Kobe: “Zemër, kujdesu për Gigin tonë. Dhe për Nani, Bibi dhe Coco. Ne jemi akoma skuadra më e mirë. Ne ju duam dhe na mungoni, Boo Boo dhe Gigi. Le të pushoni në paqe dhe të argëtoheni në parajsë derisa të takohemi përsëri një ditë. Ne ju duam të dyve dhe do të na mungoni përgjithmonë. “

Ajo e përshkroi vajzën e saj Gianna si ‘një shpirt jashtëzakonisht të ëmbël dhe të butë’ që ndriçoi çdo dhomë ku hynte brenda, ndërsa foli për mënyrën sesi vajza e saj trashëgoi dashurinë dhe talentin e ashpër të babait të saj për basketbollin, dhe se si ajo kurrë nuk do ta kuptonte se Gianna ishte e destinuar të ishte në botën e sportit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vanessa më pas reflektoi në marrëdhënien e saj 21-vjeçare me Kobe, të cilën ajo e përshkroi si ‘babai më i mirë i vajzave ’, që i mësoi katër vajzat e tyre si të ishin të guximshme dhe të vazhdonin përpara edhe kur gjërat vështirësoheshin.

Legjendat e NBA-së Michael Jordan dhe Shaquille O’Neall, të dy u përlotën ndërsa u kujtuan mikun dhe rivalin e tyre të ndjerë.

Disa figura të tjera të famshme të sportit që e njihnin Kobe personalisht dhe profesionalisht gjithashtu folën në memorial, i cili paraqiti shfaqje muzikore nga Beyoncé, Alicia Keys dhe Christina Aguilera.

Kuptimet simbolike u zhvilluan gjatë gjithë ceremonisë, e cila u zhvillua në një skenë të mbushur plot me njerëz. Anëtarët e audiencës përfshinë një numër të yjeve të tjerë të sportit dhe miq të listës A të Bryants, duke përfshirë Kanye West dhe Kim Kardashian, Alex Rodriguez dhe Jennifer Lopez, Dwyane Wade dhe Gabrielle Union, Michael Phelps, Snoop Dogg, Steph Curry, Kareem Abdul Jabbar, etj. Magic Johnson dhe Scotty Pippen.

Gjithashtu Jimmy Kimmel mbajti një fjalim të shkurtër para se të prezantonte Vanessa, e cila falënderoi të pranishmit që respektuan dhe iu bashkuan kësaj nate përkujtimore në nder të burrit dhe vajzës së saj.

Burimi: DailyMail

R.L/Dosja.al

 • 11:21

  Beyonce ndalon rreptësisht fotot gjatë performancës së saj në memorialin për Kobe Bryant! Zbuloni arsyen

  Këngëtarja, Beyonce.

  Fotografëve iu ndalua të bënin foto të Beyonce-s gjatë performancës së saj në memorialin e Kobe Bryant në Los Angeles, sipas disa agjencive fotografike.

  Redaktorët në Associated Press dhe Getty Images i thanë The Post se organizatorët e veprimtarisë Staples Center të drejtuar nga transmetimi i drejtpërdrejtë u ndaluan atyre të bënin foto të këngëtares ose fëmijëve të Bryant.

  Superylli i popit filloi përmendoren për legjendën e Lakers dhe vajzën e tij 13-vjeçare, Gianna, duke performuar këngët e saj hit “XO” dhe “Halo”.

  Një person i brendshëm në këtë ngjarje tha se arsyeja e moslejimit të fotove ishte mungesa e respektit ndaj të ndjerëve: “Ishtë aq fyese për familjen e Kobe dhe fansat, Beyonce po kontrollon aq shumë imazhin e saj. Ajo zakonisht lejon që të publikohen vetëm imazhet e zgjedhura të saj, kështu që asnjë fotograf në memorialin e Kobe nuk lejohej të shkrepte fotografi të këngëtares. Me të vërtetë, në një memorial? As familja e Michael Jackson nuk e bëri atë.

  “Një personel i Staples Center u dërgua për t’u siguruar që asnjë kamerë e vetme nuk ishte e përqendruar në skenë. Fotografët nuk mund ta besonin. Kjo nuk e ndihmon aspak imazhin e Beyoncës, e dëmton atë. Kjo e bën atë të duket si diva. Memoriali nuk kishte të bënte me të. Fotografitë ishin ato të marra nga ekrani i TV. Asnjë nga artistët e tjerë në memorial nuk e kërkoi këtë, as Christina Aguilera, as Alicia Keys. ”

 • 10:15

  "Kjo ishte kënga e tij e preferuar", Beyonce performon në muzikalin e zhvilluar në homazhet për Kobe: Jam këtu sepse e dua..

  Këngëtarja, Beyonce.

  Tifozët që nderuan Kobe Bryant me pjesmarrjen e tyre në homazhet e zhvilluara në qendrën Staples, u mirëpritën në arenë me një nga yjet më të mëdhenj në botë, Beyonce.

  Duke performuar me një grup kori të veshur të gjithë me të bardha, Beyonce ftoi të pranishmit të këndonin së bashku me të ndërsa ajo këndonte këngën e saj, “XO”, ku shfaqet me tekstin: “Në orën më të errët të natës, unë do të kërkoj nëpër turmë / Fytyra juaj është gjithçka që shoh; do t’ju jap gjithçka. “

  E ndërsa performonte, Beyonce tha dy fjalë për të ndjerin, mikun e saj Kobe Bryant: “Unë jam këtu sepse e dua Kobe, dhe kjo ishte një nga këngët e tij të preferuara”.

 • 9:57

  "Kishim një marrëdhënie komplekse", O'Neal fjalim të sinqertë në nder të Kobe Bryant, kujton konfliktet e hershme

  Basketbollisti, Shaquille O’Neal.

  Shaquile O’Neal, ish-shoku i skuadrës së Kobe, gjithashtu u bë emocionues kur iu drejtua turmës pas përfundoi fjalimin Michael Jordan.

  O’Neal tha se ai dhe Kobe kishin një marrëdhënie komplekse, por që gjithmonë e respektonin njëri-tjetrin dhe kurrë nuk patën ndonjë rivalitet shumë serioz. Ai kujtoi një konflikt të hershëm me Kobe, i cili nuk po jepte në lojë aq sa dëshironte O’Neal.

  Basketbollisti rrëfeu se si në një episod të caktuar i kishte thënë Kobe Bryant: ‘Nuk ka asnjë “Unë” në ekip “, të cilit legjenda Bryant iu përgjigj:’ Po, por ka një” M-E. “ Të pranishmit në sallë qeshën.

  O’Neal gjithashtu përshkroi një kohë që Kobe i tha të tjerëve në NBA se po luanin damë ndërsa ai luante shah. Ai tha se iu përgjigj: “Kobe, nuk di si të luaj shah.”

  Në një fjalim më serioz, O’Neal e quajti Kobe ‘MVP i Qiellit’ dhe e përmbylli fjalimin e tij me fjalët: “Kobe dhe unë gjithmonë mbajtëm një respekt të thellë dhe dashuri për njëri-tjetrin.”

  Pasi ai përfundoi fjalën e tij, Christina Aguilera këndoi një interpretim të ‘Ave Maria’.     

                                                                                                                                     

 • 9:38

  Miku më i ngushtë i Kobe Bryant, Michael Jordan 'mbërthehet' në lotë: Kobe vdiq, një copë e imja vdiq...

  Basketbollisti, Michael Jordan.

  Shoku i ngushtë i Kobe Bryant, Michael Jordan mbajti një fjalim mjaft prekës në nder të mikut të tij të ndjerë. Jordan, teksa fliste për legjendën e basketbollit nuk mundi t’i mbajë lotët, që i rridhnin natyrshëm.

  “Kur Kobe Bryant vdiq, një copë prej meje vdiq. Doja të isha vëllai më i mirë i madh që Kobe mund të kishtë. Si basketbollist, si biznesmen, si tregimtar dhe si baba, në lojën e basketbollit, në jetë, si prind, Kobe nuk la asgjë në rezervuar. Ai i la të gjitha në dysheme.Kobe dha çdo gjë nga vetja e tij për çfarëdo gjëje që bënte. Pas basketbollit ai tregoi një anë krijuese … që nuk mendoja se dikush prej nesh e dinte që ai kishte.

  Ai vazhdoi: “Në pension, ai dukej aq i lumtur, ai gjeti pasione të reja dhe vazhdoi të kthehej si trajner, në komunitetin e tij. Më e rëndësishmja, ai ishte një baba i mahnitshëm, burrë i mahnitshëm, i cili iu përkushtua familjes së tij dhe që i donte vajzat e tij me gjithë zemër. Kobe kurrë nuk la asgjë në gjyq. Dhe unë mendoj se kjo është ajo që ai do të dëshironte që ne të bënim. Askush nuk e di se sa kohë kemi, kjo është arsyeja pse ne duhet të jetojmë momentin.”

  Pas fjalimit që e mbërtheu në lotë, Jordan tha me shaka se paraqitja e tij e përlotur do të bëhej ‘një meme’.

Shto Koment