Rajoni

Frika nga koronavirusi, mbyllen shkollat në Greqi dhe Maqedoninë e Veriut

Vendimi përfshin mbylljen e kopshteve, shkollat fillore, gjimnazet, universitetet përfshirë ato teknologjike.
Featured image of article: Frika nga koronavirusi, mbyllen shkollat në Greqi dhe Maqedoninë e Veriut Foto ilustruese

GREQI- Greqia ka mbyllur për 14 ditë të gjitha institucionet arsimore për shkak të koronavirusit. Vendimi u mor nga një mbledhje urgjente e këshillit shkencor. Vendimi përfshin mbylljen e kopshteve, shkollat fillore, gjimnazet, universitetet përfshirë ato teknologjike.

Gjithashtu mbyllur do të jenë edhe shkollat speciale (frontistiria), si dhe çdo lloj shkolle private. Siç bëhet e ditur, kryeministri Mitsotakis do të komunikojë të mërkurën masa të reja për përballimin e Koronavirusit.

Gjithashtu edhe Ministria e Arsimit në Maqedoninë e Veriut ka urdhëruar mbylljen e shkollave dhe të institucioneve parashkollore në të gjithë vendin, duke filluar nga e mërkura, si pjesë e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Koronavirusi nga dita në ditë po prek çdo shtet në botë ku deri më tani janë regjistruar 3821 viktima dhe 108,000 të infektuar nga koronavirusi në rang global. Mes viktimave dhe të infektuarve në botë shumica më e madhe janë të regjistruara në Kinë. Italia tashmë është renditur si vendi i dytë më i prekur nga koronavirusi në botë pas Kinës me 366 viktima. Viktima janë shënuar në Iran, Korenë e Jugut, Britani, Francë, dhe Gjermani. Koronavirusi ka prekur ditën e sotme edhe Shqipërinë ku u shënuan dy rastet e para të pacientëve me koronavirus, me histori udhëtimi nga Italia.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment