AktualitetRajoni

Qeveria greke u pret pensionin minoritarëve në Shqipëri, s’përfitojnë ata që s’kanë jetuar të paktën 40 vite në shtetin fqinj

Greket etnike mbajtën një protestë në qendrën e Athinës të enjten për të kërkuar të drejta të barabarta pensioni me Grekët e tjerë.
Featured image of article: Qeveria greke u pret pensionin minoritarëve në Shqipëri, s’përfitojnë ata që s’kanë jetuar të paktën 40 vite në shtetin fqinj Foto ilustruese

GREQI– Ministria e Punës së shpejti do të paraqesë një ndryshim në një projektligj që do të skualifikonte njerëzit që nuk banojnë në Greqi për 40 vjet nga marrja e pensionit shtetëror, thanë të premten burime qeveritare.

Projekt-ligji do të prekte Grekët etnikë nga Shqipëria që paguajnë kontribute të sigurimeve shoqërore në Greqi. Greket etnike mbajtën një protestë në qendrën e Athinës të enjten për të kërkuar të drejta të barabarta pensioni me Grekët e tjerë.

Lajmi mbi ndryshimin erdhi pasi këngëtari dhe frontmeni i grupit popullor pop Melisses, Christos Mastoras, i cili lindi në një fshat të vogël etnik grek në jug të Shqipërisë, shprehu shqetësimin e tij për faturën e ministrisë në një postim në Facebook. Të njëjtat burime thanë se Kryeministri Kyriakos Mitsotakis e thirri Mastoras të enjten për ta informuar atë për ndryshimet në projekt-ligj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: Ekathimerini

(a.m/dosja.al)

 

Shto Koment