Bota

Vendi me më pak viktima nga koronavirusi në Evropë, mësoni ARSYET pse gjermanët po e mposhtin Covid-19

Si shpjegohet niveli i ulët i numrit të vdekjeve nga koronavirusi në Gjermani?
Featured image of article: Vendi me më pak viktima nga koronavirusi në Evropë, mësoni ARSYET pse gjermanët po e mposhtin Covid-19 Foto ilustruese.

GJERMANI- Në krahasim me vendet e tjera evropiane, në Gjermani ka pasur më pak vdekje të lidhura me koronavirusin. Ka disa arsye që fshihen pas këtij fakti.

Në krahasim me vendet e tjera evropiane, si Italia, Spanja apo Franca, nga 5813 persona të infektuar, në Gjermani nuk numërohen me qindra viktima, por vetëm 13 të vdekur. Madje duhet theksuar që edhe në SHBA, kur numri i të prekurve është më i pakët se në Europë, niveli i vdekshmërisë është më i lartë.

Kjo do të thotë që Gjermania ka një përqindje vdekshmërie prej 0.2 përqind, krahasuar me nivelin e vdekshmërisë afër 5% përqind nga virusi në Itali, vendi më i prekur në botë jashtë Kinës.

Mospërputhja është konfuze për shumë njerëz: të tre vendet renditen si më të shëndetshme se Gjermania, sipas Indeksit Global të Shëndetit të Bloomberg. Megjithatë, arsyetimi për një shkallë më të ulët të vdekshmërisë, thonë ekspertët, mund të qëndrojë brenda ndryshimeve strukturore në Gjermani.

Çfarë dimë për rastet e koronavirusit në Gjermani deri më tani?

Që nga e marta, të gjitha 16 landet e Gjermanisë kanë konfirmuar raste të koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve të raportuara në Gjermani në mbi 5813 persona. Mbi 500 raste në Gjermani janë në North Rhine-Ëestphalia (NRË), shteti më i populluar i Gjermanisë.

Rasti i parë i koronavirusit në Gjermani u raportua në Bavari në janar pasi një punonjës i furnizuesit të pjesëve të makinave Ëebasto kontraktoi atë nga një bashkëpunëtor kinez.

Sidoqoftë, pas një shpërthimi fillestar të mbi 10 rasteve, nuk pati raste të raportuara më tej deri në fund të shkurtit, kur një çift nga Heinsberg, NRË, u konfirmuan se ishin infektuar.

Virusi pastaj u përhap në Gjermani – si nga udhëtarët që ktheheshin ashtu edhe përmes “përhapjes së komunitetit”, ose përmes ndotjes lokale – me çdo shtet që raportonte infeksione brenda dy javësh.

Vende të tjera në Evropë kanë raportuar disa vdekje, pse ka pasur më pak në Gjermani?

Mund të ketë disa arsye për këtë.

Nga rastet e konfirmuara të koronavirusit në të gjithë Gjermaninë, deri më tani shumica e infeksioneve të identifikuara thuhet se janë të buta. Kjo mund të shpjegojë në një farë mënyre pse ka pasur më pak fatalitete deri më tani në Gjermani.

Shumica e njerëzve kanë simptoma të buta të ftohjes me dridhje dhe dhimbje të fytit, ose pa simptoma fare. Kjo do të thotë se në Gjermani ka qenë më pak e zakonshme që infeksioni të marrë një kurs të rëndë, duke shkaktuar pneumoni në pacientë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në fillim të kësaj jave, Christian Drosten, virolog në Charité Berlin, parashtroi dy arsye pse niveli i vdekjes në Gjermani ishte i ulët. Së pari, tha ai, situata në Gjermani u zgjidh shpejt. Së dyti, ai tha: “Gjermania është në epërsi përsa i përket diagnostikimit”.

Kjo është kryesisht për faktin se laboratorët e themeluar, të përhapur mund të diagnostikojnë virusin. Kjo është arsyeja pse ai tha se Gjermania ka një “epërsi” ndaj vendeve të tjera.

Drosten më parë i tha të përditshmes gjermane Ëatson se kishte shkaqe strukturore në shkallën e ulët të vdekshmërisë, kryesisht për shkak se testet janë në dispozicion përmes kujdesit shëndetësor ligjor të Gjermanisë që nga janari.

Gjithashtu duhet të theksohet se shumë nga ata që janë infektuar kanë qenë në grupmoshat më të reja, njerëz që kthehen nga pushimet dhe njerëzit në moshë pune. Coronavirus ka tendencë të godasë më shumë personat e moshuar dhe ata me kushte themelore shëndetësore.

Për më tepër, Gjermania nuk ka marrë llojin e veprimeve të përhapura në vendet si Italia, e cila ka testuar në mënyrë agresive për virusin që nga fillimi i shpërthimit të tyre, përfshirë edhe me testet pas vdekjes, madje edhe në ato që nuk dihet se kanë virus. 

A parashikojnë ekspertët se më shumë njerëz do të vdesin në Gjermani?

Po. Në konferencën për shtyp të hënën Drosten foli për një “situatë absolutisht serioze”. Kur bëhet fjalë për koronavirusin, siç është rasti i gripit, grupet më të rrezikuar janë personat e moshuar mbi moshën 65 vjeç, dhe ata me kushte shëndetësore themelore. Sipas statistikave, Gjermania ka moshën mesatare më të lartë (46.8) në Evropë.

Sa e përgatitur është Gjermania?                                                                

Pavarësisht se ka pak fatalitete, numri i madh i çështjeve në Gjermani do të sugjeronte që është e vështirë të kontrollosh shpërthimin. Berlini bëri thirrje për anulimin e ngjarjeve të mëdha kulturore në teatrot e saj, operat dhe shtëpitë e koncerteve deri më 19 prill për të parandaluar infeksione të mëtejshme. Ministri i Shëndetësisë shtoi: “Ne duhet të ngadalësojmë shpërthimin, në mënyrë që sistemi ynë shëndetësor të mund të vazhdojë të funksionojë”. Ai ka thënë se qeveria është duke azhurnuar udhëzimet e saj mjekësore për të siguruar që punonjësit e shëndetit të përqendrojnë përpjekjet e tyre “në rastet më të mprehta” nëse shpërthimi përkeqësohet.

Burimi: The Local.de

R.L/Dosja.al

 

Shto Koment