Bota

“Ju doni ta vrisni atë”, gazetari skocez raportoi live mes kushteve të vështira, rrjeti shpërthen në kritika (FOTO+VD)

Reshjet e borës nisën me intensitet të lartë, ndërsa gazetari vijonte të raportonte drejtpërdrejtë, duke mos u ndalur për asnjë moment pavarësisht motit të ashpër.
Featured image of article: “Ju doni ta vrisni atë”, gazetari skocez raportoi live mes kushteve të vështira, rrjeti shpërthen në kritika (FOTO+VD) Gazetari Peter Smith

SKOCI– Gazetarët  anembanë botës e dinë shumë mirë se profesioni i tyre është i tillë, që duhet të përballesh me momente tejet të vështira nga puna në terren.

Në vapë, stuhi e në borë të madhe janë të detyruar të raportojnë nga terreni për ngjarjen e fundit. Kështu ka ndodhur edhe me gazetarin e ITV Scotland, Peter Smith i cili teksa ka raportuar live për televizionin ku punon, është përballur me kushte të rënda atmosferike.

Reshjet e borës nisën me intensitet të lartë, ndërsa gazetari vijonte të raportonte drejtpërdrejtë, duke mos u ndalur për asnjë moment pavarësisht motit të ashpër.

Ndërkohë që mimika e tij ndryshoi kur uji i kaloi mbi hundë dhe la të tregonte se nuk po ndihej aspak mirë, gazetari u shpreh:  Kemi parë një dimër skocez vetëm në një ditë me vetëtima, shi dhe dëborë, që të gjitha për një ditë.

Ndërkohë pas kësaj videoje që më pas është bërë virale, shumë komentues e kanë kritikuar këtë sakrificë të madhe të Smith për të raportuar mes borës që  binte pa pushim.

Në videon që u pa mbi  73,000 herë, komentuesit shkruanin: Ju doni ta vrisni atë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Megjithatë,edhe pse s’u përmend, përveç gazetarit të njëjtën gjë kanë vuajtuar edhe operatorët që kanë qenë në terren me të, për të mundësuar lidhjen live me televizionin.

Gazetari Peter Smith

Për shumë qytetarë ky veprim i gazetarit, nuk u pa i arsyeshëm, sepse sakrifikonte tej mase veten e tij.

 

Burimi: Dailymail

A.C/Dosja.al

Shto Koment