Bota

Rriten tensionet Kinë – SHBA, Pekini dëbon gazetarët amerikanë

“Ata nuk do të lejohen të vazhdojnë të punojnë si gazetarë në Republikën Popullore të Kinës, përfshirë Rajonet e Tjera Administrative të Hong Kong dhe Macao.
Featured image of article: Rriten tensionet Kinë – SHBA, Pekini dëbon gazetarët amerikanë Foto ilustruese

PEKIN– Gjatë kësaj kohe të vështirë nga koronaviuris gjëja më e mirë do të ishte bashkëpunimi mes shteteve për t’i bërë ballë kësaj “lufte” të  ashpër të COVID-19, por ndërkohë nuk ka zgjatur shumë dhe ka nisur tensioni mes SHBA dhe Kinës.

Mediat e huaja kanë shkruar se Pekini ka deklaruar zyrtarisht dëbimin e disa gazetarëve të mediave më prestigjioze amerikane që kanë korrespondentë në vendin aziatik, si Neë York Times, Washington Post dhe Wall Street Journal.

Në këtë mënyrë tani asnjë prej gazetarëve nuk do t’i rinovohet tesera, dhe nuk do të kennë  lirinë të raportojnë në terren në vende si Kina, Macao dhe në Hong Kong.

“Ata nuk do të lejohen të vazhdojnë të punojnë si gazetarë në Republikën Popullore të Kinës, përfshirë Rajonet e Tjera Administrative të Hong Kong dhe Macao.”- thuhet në njoftim.

Ky veprim vjen disa javë pasi Shtëpia e Bardhë ndryshoi 5 mediat shtetërore kineze në Amerikë, që mund të punonin në SHBA për disa dalje kineze të kontrolluara nga shteti dhe i urdhëroi ata të regjistroheshin si “misione të huaja”. Ministria e Jashtme pranoi në deklaratën e së martës se masat janë hakmarrëse, duke e quajtur kufizimet e administratës Trump si një “dëbim”.

Përveç tre degëve amerikane që përballen me dëbimin, autoritetet kineze njoftuan se dy organizata të reja të lajmeve në SHBA,  Zëri i Amerikës dhe Revista Time,  do të përcaktohen si “misione të huaja” dhe do të kërkohet të kthenin informacionin në lidhje me “stafin e tyre, financat, funksionimin dhe pasuri të paluajtshme në Kinë ”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Masat e lartpërmendura janë plotësisht të nevojshme dhe kundërmasa reciproke që Kina është e detyruar të marrë si përgjigje të shtypjes së paarsyeshme që përvojat e organizatave kineze të mediave në SHBA.”- thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme. ”

Kujtojmë që Presidenti Trump ka folur me tone të ashpra me Kinën që prej përhapjes së koronavirusit, pasi Kina tha se viursi ka  ardhur nga Amerika,  në konferencën e djeshme Trump e ka kundërshtuar duke e quajtur koronavirusin, “virusi kinez”.

COVID-19 është përhapur në të gjithë botën. Numri i viktimave rritet nga dita në ditë dhe deri më tani në rang global kanë humbur jetën 7,989 dhe të prekur aktualisht janë 198,730 të tjerë. Ndërsa 82,779 persona kanë fituar betejën me koronavirusin. Në Kinë ka shkuar në 3,237 numri i viktimave. Po kështu, një nga vendet më prekura është edhe Italia, pasi aty kanë humbur jetën 2503 persona.Sa i përket Shqipërisë janë 55 raste, mes tyre dy viktima dhe në Kosovë ka 17 persona të infektuar.

Burimi: politico.com 

A.C/Dosja.al

Shto Koment