Bota

Brenda burgut ku rojet shihnin të gjitha qelitë nga një pozicion i vetëm (FOTOT)

Kjo formë cilindrike e burgjeve si kjo u mundëson rojeve të shohin të gjitha qelitë nga  një kënd i vetëm.

FRANCË– Imazhe të frikshme të burgut të braktisur të shekullit të 19-të në Francë me një dizajn shumë të frikshëm , janë publikaur së fundmi në mediat e huaja. Ka pak vende në të gjithë Francën si ky burg i braktisur i shekullit XIX.

Mësohet se këto fotografi janë shkrepur nga fotografi  francez Romain Veillon brenda burgut në qytetin Autun, i cili ka një dizajn shumë të frikshëm ku janë mbajtur të burgosurit vite më parë.

Kjo formë cilindrike e burgjeve si kjo u mundëson rojeve të shohin të gjitha qelitë nga  një kënd i vetëm.

Më tej mediat e huaja shkruajnë se prej  66 vjetësh ai nuk është më funksional, por burgu Autun në Francë është tashmë një monument kombëtar.

Ai nisi të ndërtohet në vitin e largët 1854 dhe u përfundua brenda dy vitesh dhe deri në 1956-ën, aty kanë vuajtur dënimin me mijëra të burgosur. Ajo që e bën të veçantë këtë burg është forma e tij cilindrike, që i jepte mundësi gardianëve të kishin një pamje nga të gjitha qelitë në çdo pozicion që ata ndodheshin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këto ambiente nuk janë të hapura për qytetarët, por fotografi arriti të merrte një leje dhe realizoi foto nga ky vend i rrallë i vuajtjes së dënimit.

“Kam realizuar fotografi në burgje të ndryshme të Francës dhe së fundmi më erdhi në mendje ky burg. Jam mahnitur me konceptin e tij unik arkitektonik. Kisha lexuar në internet për këtë burg, i cili edhe pse sot është jashtë funksioni vijon të mbetet mbresëlënës.”- ka thënë fotografi.

Burimi: Dailymail

A.C/Dosja.al

Shto Koment