Bota

Rregullat e forta në Francë nga koronavirusi, ja çfarë duhet të mbani mend nga njoftimet e Edouard Philippe

Në deklaratën e tij, Philippe tha se shkelësit nëse kapen në paligjshmëri do të gjobiten deri në 135 euro dhe shuma mund të shkojë deri në 375 euro. Në rast të përsëritur ndëshkimi mund të deri në 1500 euro.
Featured image of article: Rregullat e forta në Francë nga koronavirusi, ja çfarë duhet të mbani mend nga njoftimet e Edouard Philippe Edouard Philippe

FRANCË– Kryeministri i Francës, Edouard Philippe në një komunikatë për shtyp ka njoftuar masat e marra nga shteti për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Në deklaratën e tij, Philippe tha se shkelësit nëse kapen në paligjshmëri do të gjobiten deri në 135 euro dhe shuma mund të shkojë deri në 375 euro. Në rast të përsëritur ndëshkimi mund të deri në 1500 euro.

“Nga tani do të duhet respektojmë orarin e letrës që duhet të mbajmë me vete kur të dalim jashtë.”

Duke dalë për të marrë fëmijët tuaj për shëtitje ose për të luajtur sporte, duhet të jetë brenda një 1 kilometër nga shtëpia juaj, më së shumti për një orë, dhe padyshim vetë. Dhe një herë në ditë.

Duke marrë parasysh që konsumatorët qëndrojnë shumë afër njëri-tjetrit mes stalla, Kryeministri shpall ndalimin e tregjeve të hapura.

“Ne morëm vendimin për të mbyllur tregjet e hapura “, tha Edouard Philippe. Megjithatë, ky parim do të vuajë nga përjashtime, pasi do t’u lejohet prefektëve, me kërkesë të kryetarëve të komunitetit, të zbatojnë këtë rregull “.

Përkundër asaj që ishte në fuqi deri tani, udhëtimet për konsulta mjekësore tani do të rezervohen për kujdes urgjent ose ftesa.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne kemi marrë vendimin që, kur të bëhet një funeral, mund të zhvillohet me një maksimum prej njëzet personash, domethënë familja shumë e ngushtë “, tha ai. Kreu i qeverisë thekson nevojën për të ruajtur njerëzimin në këto momente, ndërsa ekufizon edhe ceremoninë e varrimit në ” tubime shumë të vogla.”

Udhëtimi për konsulta mjekësore të rezervuara për kujdes urgjent
Përkundër asaj që ishte në fuqi deri më tani, udhëtimet për konsulta mjekësore tani do të rezervohen për kujdes urgjent. Është një çështje e “lehtësimit të kujdestarëve” dhe kështu shpreh një “solidaritet të domosdoshëm më të brishtë”, justifikon oudouard Philippe.

Sa u përket varrimeve qeveria vendase ka marrë vendimin që kur të bëhet një funeral, mund të zhvillohet maksimumi me njëzet persona. “Domethënë të pranishëm mund të jenë vetëm familja e tij shumë e ngushtë.”– tha ai.

 Burimi: lefigaro.fr

A.C/Dosja.al

Shto Koment