Bota

Të përgjakur e mes të ftohtit të acartë, jeta e vështirë e refugjatëve sirianë në kufirin greko-turk (FOTOT)

Nga fotot e publikuara nga mediat e huaja duket vujatja dhe sfida e vështirë që po kalojnë refugjatët sirianë, për të prekur Europën teksa janë larguat nga vendi i tyre që çdo ditë e më tepër po shkatërrohet nga luftërat e ashpra. 

TURQI– Ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu ka thënë se rreth 37 mijë refugjatë janë larguar nga Turqia përmes Edirnesë, për të shkelur Europën, për shkak të krizës më të fundit prej luftës së ashpër në Idlib.

Ndërsa Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është shprehur se qeveria turke e ka deklaruar se nuk është në gjendje të menaxhojë turmat e mëdha të refugjatëve, prandaj dhe mori vendimin për të hapur kufijtë.

Nga fotot e publikuara nga mediat e huaja duket vujatja dhe sfida e vështirë që po kalojnë  refugjatët sirianë, për të prekur Europën teksa janë larguar nga vendi i tyre që çdo ditë e më tepër po shkatërrohet nga luftërat e ashpra.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: independent

A.C/Dosja.al 

Shto Koment