Kuriozitete

Fati i fëmijëve në Aushvic, buzëqeshja e pafajshme mes kampit famëkeq (FOTO)

POLONI– Në kampin famëkeq të Aushvicit ku u vranë me mijëra fëmijë, burra, gra e të moshuar kanë mbetur pass shumë histori të dhimbshme të përjetimeve që hebrenjtë kaluan aty.

Ndërkohë që më 27 janar është shënuar edhe 75-vjetori i çlirimit të kampit janë treguar veshjet e trye, ambienetet ku “jetonin”, ku torturoheshin dhe fotografitë e tyre tashmë pas  75 vjetësh janërestauruar duke u kthyer me ngjyra.

Në këto foto shihet tmerri që ata njerëz kanë kaluar aso kohe brenda atij kampi famëkeq.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjithë fëmijët por edhe të rriturit në foto duken se janë teje të dobësuar dhe nën peshë, me trup e fytyrë të deformuar. Një fëmijë shihet që buzëqëesh mes asaj maskare në foton që i kanë shkrepur.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment