Dikur

FOTO – Tirana e vjetër dhe Tirana e re. Ja si ka evoluar kryeqyteti dhe disa nga lagjet e tij

Brezi i vjetër do ta quante udhëtim në kohë këtë galeri fotosh te Tiranes komuniste dhe asaj demokratike.
Featured image of article: FOTO – Tirana e vjetër dhe Tirana e re. Ja si ka evoluar kryeqyteti dhe disa nga lagjet e tij
Përditësuar:

TIRANE- Brezi i vjetër do ta quante udhëtim në kohë këtë galeri fotosh te Tiranes komuniste dhe asaj demokratike. Tranformimet politike  dhe sociale morën me vete edhe shume ndryshime infrastrukturore te kryeqytetit të shqiperisë, Tiranës.

Bulevardi Zogu i Parë, 1980

Brezi i tretë më shumë, ndersa i riu më pak kane qenë deshmitar te tranformimeve ndër vite qe i janë bërë sheshit më të madh të shqiptarëve Sheshit “Skënderbej”, por edhe lagjeve te tij nga  kafe “Flora” dhe zona të tjera në kryeqytet.

Kafe “Flora”

Një debat i madh është hapur sa herë  ka pasur  ndryshime te tilla. Debatet vinin nga mbrojtësit e trashegimisë që “përplaseshin” me arkitektet modern të kohës së sotme. Këto foto do bëjnë për vete shumë nostalgjike që kanë jetuar në këto lagje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa brezi i ri shijon live Tiranen që kemi sot.

R.G/ Dosja.al

Shto Koment