Dikur

Esat Pasha: Jam në dispozicion të mbretit ! Ismail Qemali është një sharlatan…

“L’Humanité” ka botuar, të hënën e 1 qershorit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me intervistën e Esat Pashë Toptanit me korrespondentin e “Berliner Tageblatt” në Romë, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article: Esat Pasha: Jam në dispozicion të mbretit ! Ismail Qemali është një sharlatan… Esat Pasha Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Optimizmi i Esat Pashës. Ai është “në dispozicion të mbretit”

Berlin, 31 maj. (Me telefon, nëpërmjet korrespondentit tonë special).

Dje, në Romë, korrespondenti i “Berliner Tageblatt” pati një konferencë me Esat Pashën.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Esat Pasha tregoi një optimizëm të madh. Ai deklaroi se nuk kishte dyshim se Mbreti i Shqipërisë do të ishte një sovran i drejtë dhe i mirë për popullin. Sa për rikthimin e tij në Shqipëri, ai tha se do të bënte atë që dëshiron mbreti.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Esat Pasha tha gjithashtu se agjentët austriakë, për të cilët flet shtypi italian, nuk janë të panjohur për të, dhe shtoi se Qemal beu, i cili është rikthyer pikërisht në Shqipëri, është një sharlatan që fajësohet nga e gjithë Evropa.

Esat Pasha duket mjaft i sigurt për të ardhmen e Shqipërisë. Të paktën, ai nuk tregohet i shqetësuar.

Marrë nga Darsiani.com 

Etiketa:

Shto Koment