Politike

Negociatat/ Macron i jep dritën jeshile Maqedonisë së Veriut, nisin bisedimet për Shqipërinë 

 • Rama: Nuk ushqejmë iluzione
 • Macron ka deklaruar se nëse rezultatet e një raporti të Komisionit të BE-së në Mars për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ishin pozitive, ai do të mbështesë hapjen e negociatave për ata që të bashkohen në bllok.
  Featured image of article: Negociatat/ Macron i jep dritën jeshile Maqedonisë së Veriut, nisin bisedimet për Shqipërinë  Emmanuel Macron

  MYNIH- Presidenti francez Emmanuel Macron hap dyert për Maqedoninë e Veriut dhe nis bisedimet për Shqipërinë për negociatat me BE.

  Macron ka deklaruar se nëse rezultatet e një raporti të Komisionit të BE-së në Mars për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ishin pozitive, ai do të mbështesë hapjen e negociatave për ata që të bashkohen në bllok.

  “Ne jemi duke pritur për raportin në mars … në varësi të faktit se nëse rezultatet janë pozitive dhe besimi vendoset, atëherë ne duhet të jemi në gjendje të hapim negociatat,” i tha Macron Konferencës së Sigurisë në Mynih. (Raportimi nga Robin Emmott dhe John Irish).

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Më 18 tetor të vitit të kaluar dështuan negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Donald Tusk konfirmoi se pas diskutimeve të gjata nuk vendos për një “PO”. Menjëherë pas vendimit Meta u shpreh se asgjë s’ka përfunduar dhe nuk duhet humbur shpresa. Ndërsa Hahn deklaroi se vendimi është një zhgënjim, BE nuk mbajti premtimin. Nuk kanë munguar edhe konferencat nga qeveria, ku Rama u shpreh se shpreson për një “Po” këtë pranverë. Ndërsa Cakaj pohoi se asnjëherë qeveria Rama nuk u zotua se do të hapeshin me patjetër negociatat.

  Burimi: Reuters

  (a.m/dosja.al)

  Shto Koment