Bota

“Kronikë e një tragjedie të paralajmëruar”, 23 emigrantë humbin jetën në kamion për në Angli

Një tjetër tragjedi është shënuar mëngjesin e sotëm brenda një kamioni frigoriferik në portin e Zeebrugge ku vdiqën 23 emigrante.
Featured image of article: “Kronikë e një tragjedie të paralajmëruar”, 23 emigrantë humbin jetën në kamion për në Angli
Përditësuar:

BELGJIKE- Një tjetër tragjedi është shënuar mëngjesin e sotëm brenda një kamioni frigoriferik në portin e Zeebrugge ku vdiqën 23 emigrante. Nga hetimet paraprake rezulton se emigrantët janë me origjinë nga Eritrea dhe destinacioni i tyre dyshohet të ketë qenë Britania.

Ata dyshohet të kenë hipur mbrëmjen e djeshme në qytetin e Liege në një autostradë.Një kontroll rutine në një zonë industriale afër portit të Zeebrugge  ka bërë që të ndalohen emigrantët që kërkonin kalim të drejtëpërdrejtë për në Britani.Autoritetet bëjnë me dije se kanë shoqëruar emigrantët në komisariat dhe kanë vendosur në pranga drejtuesin e kamionit.Ata po vazhdojnë hetimet deri në zbardhjen e plotë të ngjarjes pasi ky fenomen është bërë shqetësues nga numri i lartë i viktimave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë se një tjetër tragjedi u shënua pak muaj më parë në një tjetër kamion tv tillë. Trupat e 8 femrave dhe 31 meshkuj u zbuluan në pjesën frigoriferike të kamionit në një park industrial në Grays, Essex, në 23 tetor të këtij viti.

R.G/Dosja.al

Shto Koment