Bota

Si mund të përhapet koronavirusi me shpejtësi dhe si vendi mund të ndihmojë “të rrafshojë kurbën”

Pas rastit të parë të covid-19, sëmundja e shkaktuar nga lloji i ri i koronavirusit, u njoftua në Shtetet e Bashkuara, raportet për infeksione të mëtejshme u futën ngadalë. Dy muaj më vonë, ky mashtrim është kthyer në një rrymë të qëndrueshme.
Featured image of article: Si mund të përhapet koronavirusi me shpejtësi dhe si vendi mund të ndihmojë “të rrafshojë kurbën” Foto ilustruese

KINË– Kjo kurbë e ashtuquajtur eksponenciale i ka shqetësuar ekspertët. Nëse numri i çështjeve do të vazhdonte të dyfishohej çdo tre ditë, do të kishte rreth njëqind milion raste në Shtetet e Bashkuara deri në maj.

Kjo është matematikë, jo profeci. Përhapja mund të ngadalësohet, thonë profesionistët e shëndetit publik, nëse njerëzit praktikojnë “distancën emes njëri-tjetrit” duke shmangur hapësirat publike dhe duke kufizuar përgjithësisht lëvizjen e tyre.

Akoma, pa asnjë masë për ta ngadalësuar atë, covid-19 do të vazhdojë të përhapet në mënyrë eksponenciale me muaj të tërë. Ne do ta quajmë simulit të sëmundjes tonë të rreme. Përhapet edhe më lehtë sesa Covid-19, sa herë që një person i shëndetshëm bie në kontakt me një person të sëmurë, edhe personi i shëndetshëm sëmuret.

Në mesin e 5 personave, nuk u desh shumë kohë që të gjithë të infektoheshin.

Në jetën reale, natyrisht, njerëzit përfundimisht shërohen. Një person i rikuperuar nuk mund të transmetojë as infeksionin tek një person i shëndetshëm dhe as të sëmuret përsëri pasi të bjerë në kontakt me një person të sëmurë.

Le të shohim se çfarë ndodh kur infeksioni përhapet në një qytet me 200 njerëz.

Pjerrësia e kurbës së kuqe, e cila përfaqëson numrin e njerëzve të sëmurë, rritet me shpejtësi ndërsa sëmundja përhapet dhe pastaj zvogëlohet ndërsa njerëzit shërohen.

Qyteti i infektuar është i vogël,  me madhësinë e Ëhittier, Alaska, kështu që infeksioni ishte në gjendje të përhapet shpejt në të gjithë popullsinë. Në një vend si Shtetet e Bashkuara, me 330 milion banorët e tij, kurbës i duhet një kohë e gjatë përpara se të fillojë të ngadalësohet.

Kur bëhet fjalë për covid-19 e vërtetë, ne do të preferonim të ngadalësojë përhapjen e virusit para se të infektojë një pjesë të madhe të popullatës amerikane. Për të ngadalësuar infeksionin, le të përpiqemi të krijojmë një karantinë të detyruar, siç është ajo që qeveria kineze vendosi në provincën Hubei.

Leana Ëen, përfaqësuese e shëndetësisë  për qytetin e Baltimorit, shpjegoi praktikat e karantinave të detyruara për në Ëashington Post në janar.

“Shumë njerëz punojnë në qytet dhe jetojnë në qarqet fqinje, dhe anasjelltas,” tha Ëen. “A do të ndaheshin njerëzit nga familjet e tyre? Si do të bllokohej çdo rrugë? Si do të arrinin furnizimet tek banorët? ”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Siç e tha Laërence O. Gostin, profesor i së drejtës globale të shëndetit në Universitetin Georgetoën: E vërteta është se ato lloje të bllokimeve janë shumë të rralla dhe asnjëherë të efektshme.

Për fat të mirë, ka mënyra të tjera për të ngadalësuar një shpërthim. Mbi të gjitha, zyrtarët shëndetësorë kanë inkurajuar njerëzit të shmangin tubimet publike, të qëndrojnë më shpesh në shtëpi dhe të mbajnë distancën e tyre nga të tjerët. Nëse njerëzit janë më pak të lëvizshëm dhe bashkëveprojnë me njëri-tjetrin më pak, virusi ka më pak mundësi për t’u përhapur.

Disa njerëz do të vazhdojnë të dalin sërish.  Ndoshta ata nuk mund të qëndrojnë në shtëpi për shkak të punës së tyre ose detyrimeve të tjera, ose ndoshta ata thjesht refuzojnë t’i kushtojnë vëmendje paralajmërimeve të shëndetit publik. Ata njerëz jo vetëm që kanë më shumë gjasa të sëmuren, por gjithashtu kanë më shumë të ngjarë të përhapin infeksionin.

“Ne kontrollojmë dëshirën për të qenë në hapësira publike duke mbyllur hapësirat publike. Italia po mbyll të gjitha restorantet e saj. Kina ka mbyllur gjithçka, dhe ne po mbyllim gjërat tani, “tha Dreë Harris, studiues i shëndetit të popullatës dhe profesor asistent në Kolegjin Universitar të Shëndetit Publik Thomas Jefferson.

“Ulja e mundësive për grumbullim i ndihmon njerëzve distancën 1 metër.”-shtoi ai.

Edhe me rezultate të ndryshme, distancimi i moderuar shoqëror zakonisht do të tejkalojë karantinën e tentuar, dhe distancimi i gjerë shoqëror zakonisht funksionon më së miri nga të gjitha.

 

Koronavirusi është një kërcënim për të gjithë botën. Në rang global kanë humbur jetën 6520 persona dhe të infektuar janë 106. 907. Por, 77,776 persona ka fituar betejën me koronavirusin. Italia ngelet një nga vendet më të prekura, pasi aty numri i personave që kanë humbur jetën ka shkuar në 2159. Në Greqi deri më tani kanë humbur jetën 4 persona dhe në Francë ka 187 viktima. Të infektuar ka edhe Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut. Në Shqipëri 42 persona janë infektuar me COVID-19 dhe një prej tyre ka humbur jetën.

Burimi: washingtonpost.com 

A.C/Dosja.al

Shto Koment