Ekonomi

“Le të ngremë një dolli”, ulet ndjeshëm çmimi i verës

Çmimi i verës pritet të bjerë në nivelet më të ulëta në pesë vjet, falë teprisë së rrushit në Kaliforni.
Featured image of article: “Le të ngremë një dolli”, ulet ndjeshëm çmimi i verës Foto ilustruese

TIRANË– Kombinuar me një ulje të kërkesës për verën, konsumuesit e verës mund të blejnë më shumë sasi vere pa shpenzuar shumë para. Çmimet më të lira mendohet se mund të zgjasin deri në tre vjet.

Rob McMillan, themeluesi i Divizionit të Verës në Silicon Valley Bank, parashikon që konsumatorët e verës në SHBA do të shijojnë “vlerat më të mira të shitjes me pakicë të verës në 20 vjet”.

Fermerët në Kaliforninë Veriore filluan të mbjellin me mijëra hektarë rrush në vitin 2016 dhe me metoda më të efektshme të vjeljes së rrushit.

Të kesh më shumë rrush për ta bërë verën duket më mirë, por nëse nuk ka kërkesë të mjaftueshme për të mbështetur prodhimin e rritur, rrushi i tepërt shkon dëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Jeff Bitter, ka thënë për CNN se është e mundur që rrushi i tepërt ta çojë në tregun sekondar, ku ato përdoren për raki ose si koncentrat rrushi. Por ai treg zakonisht nuk siguron kthime të qëndrueshme për kultivuesit.

“Shkaku kryesor i furnizimit të tepërt sot është kulmi i disa viteve të ngadalësimit të rritjes së dërgesës së verës, me një kulture të mjaftueshme të rrushit të verës 2018 si një pikëçuditje. Deri në vitin 2015, dërgesat e verës ishin rritur, pothuajse parashikuese, për dy dekada. Ngadalësimi i rritjes e ka zënë në befasi industrinë.- tha Bitter.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al

Shto Koment