Kulture

Brit Awards 2020/ Njihuni me triumfuesit e kësaj ceremonie, lista e plotë e fituesve

Lista e artistëve që rrëmbyen çmime në Brit Awards 2020.
Featured image of article: Brit Awards 2020/ Njihuni me triumfuesit e kësaj ceremonie, lista e plotë e fituesve Foto ilustruese.

MBRETËRI E BASHKUAR- Mbrëmjen e djeshme është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve të “Brit Awards 2020”, që u zhvillua në O2 Arena në Londër. Të pranishëm ishin artistë të shumtë nga bota e muzikës, të cilët rrëmbyen çmime të rëndësishme.

Nën drejtimin e komedianit britanik, Jack Whitehall, në skenë mbërritën artistë të mirënjohur si Harry Styles, që ndër të tjera përcolli një mesazh dhimbjeje për vdekjen tragjike të Caroline Flack, Billie Eilish që rrëmbeu çmimin si artistja më e mirë femër ndërkombëtarisht dhe Lizzo që përcolli një pamje unike me veshjen me printe të veçanta.

Këtu është lista e plotë e fituesve dhe e të nominuarve nga Brit Awards 2020.

Albumi më i mirë: Dave – Psychodrama (FITUESI), Stormzy – Heavy Is The Head, Michael Kiwanuka – Kiwanuka, Lewis Capaldi – Divinely Uninspired To A Hellish Extent, Harry Styles – Fine Line.

Femra më e mirë britanike: Mabel (FITUESI), Freya Ridings, FKA Twigs, Charli XCX, Mahalia.

Mashkulil më i mirë britanik: Stormzy (FITUESI), Harry Styles, Lewis Capaldi, Dave, Michael Kiwanuka.

Grupi më i mirë britanik: Foals (FITUESI), Bring Me The Horizon, D-Block Europe, Bastille, Coldplay.

Artisti më i mirë i ri: Lewis Capaldi (FITUESI), Dave, Mabel, Sam Fender, Aitch.

Kënga më e mirë: Lewis Capaldi – Someone You Loved (FITUESI), Ed Sheeran & Justin Bieber – I Don’t Care, Mabel – Don’t Call Me Up, Calvin Harris ft Rag ‘N’ Bone Man – Giant, Dave ft Burna Boy – Location, Mark Ronson ft Miley Cyrus – Nothing Breaks Like A Heart, AJ Tracey – Ladbroke Grove, Tom Walker – Just You And I, Sam Smith ft Normani – Dancing With A Stranger, Stormzy – Vossi Bop.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Femra ndërkombëtare: Billie Eilish (FITUESE), Ariana Grande, Camila Cabello, Lana Del Rey, Lizzo. 

Mashkull ndërkombëtar: Tyler (FITUES), The Creator, Bruce Springsteen, Burna Boy, Dermot Kennedy, Post Malone.

Çmimi për yllin në rritje: Celeste (FITUES), Joy Crookes, Beabadoobee.

Britanikët janë kritikuar për mungesë diversiteti këtë vit, me vetëm katër gra të nominuara në të katër kategoritë e hapura si për artistë meshkuj ashtu edhe për femra.

Burimi: BBC

R.L/Dosja.al

 

 

 • 12:19

  Reperi i famshëm ‘shpërthen’ në Brits 2020, quan kryeministrin britanik ‘racist’

  Reperi Dave.

  Ylli i muzikës Dave mori në shtëpi çmimin kryesor të natës për albumin e tij provokues, personal “Psychodrama”, i cili gjithashtu fitoi nominim dhe vitin e kaluar. Por ishte performanca e tij e zjarrtë e single-it “Black”, vodhi gjithë vëmendjen në shfaqje.

  Në një varg të ri të shkruar, ai bëri një thirrje ndaj qeverisë duke thënë: “E vërteta është se kryeministri ynë është një racist i vërtetë”. Një zëdhënës i kryeministrit Boris Johnson, nuk ka pranuar të komentojë fjalët e Dave.

  Tekstet u shtuan si një varg i fundit për Black, i cili flet për perceptimet dhe përvojat e njerëzve të zi në Mbretëri të Bashkuar. Ai gjithashtu sulmoi mbulimin tabloid të Meghan, Dukeshës së Sussex.

 • 9:56

  "Jam ndjerë shumë e urryer kohët e fundit", përlotet Billie Eilish! Këngëtarja mban FJALIMIN prekës në Brits 2020: Po më shkatërrohej jeta

  Këngëtarja, Billie Eilish.

  Një Billie Eilish emocionale u përlot në ndarjet e çmimeve në BRIT Aëards mbrëmjen e djeshme pasi pranoi se statuset në mediat sociale e kishin bërë atë të ‘ndjehej e urryer’.

  Ylli amerikan rrëmbeu çmimin për Artisten më të Mirë Ndërkombëtare të Femrave nga Spice Girl Mel C, vetëm disa momente pasi performoi këngën e re të James Bond, “No Time To Die”, live për herë të parë.

  Duke iu drejtuar tifozëve në O2 Arena në Londër, këngëtarja e emocionuar vendosi të rrëfehej për faktin se kohët e fundit ishte ndjerë keq dhe e urryer në media sociale.

   ‘Doja të thoja diçka që po mendoja si dy sekonda më parë … Jam ndjerë shumë e urryer kohët e fundit. Dhe kur isha në skenë dhe pashë që ju njerëz ishit duke buzëqeshur, me të vërtetë më bëri që të dua të qaj, dhe dua të qaj tani, kështu që faleminderit.’- u shpreh Billie Eilish gjatë fjalimit në Brits 2020.

  Triumfi i Billie vjen pasi ajo diskutoi vendimin e saj të fundit për të bërë një hap prapa nga mediat sociale, dhe në mënyrë specifike të ndalojë së lexuari komentet në postimet e saj në Instagram.

  Ajo tha për BBC: ‘Ndalova si dy ditë më parë. Unë kam ndaluar së lexuari komentet plotësisht. Po shkatërronte jetën time. Është e pazakontë. Sa më të ftohta të bëhen gjërat që duhet të bëni, aq më shumë njerëz ju urrejnë. Anuloni kulturën është e çmendur. Interneti është një bandë, dhe problemi është se është me të vërtetë shumë qesharake. Gjithçka për një shaka. Njerëzit thonë gjithçka për t’i bërë njerëzit të qeshin. Unë duhet të kisha ndalur kohë më parë së lexuari komente, por problemi është se unë gjithmonë kam dashur të qëndroj në kontakt me fansat e mi dhe njerëzit e kanë shkatërruar atë komunikim për mua dhe për ta. Unë ende përpiqem të pëlqej postimet e tifozëve. Nëse shoh fansa kudo, thjesht dua të flas me ta. Ata janë njerëz, ata janë unë. Ata janë si miqtë e mi, por interneti po shkatërron jetën time, kështu që unë e fika atë. ‘

   

 • 9:21

  Veshur si çokollatë dhe mbuluar me gazeta, pamjet e çuditshme në Brit Awards 2020 (FOTOT)

  Brit Awrds 2020 mbërriti, dhe bashkë me të, artistët kishin zgjedhur të kuroheshin në detaje për të përfaqësuar këtë ceremoni të veçantë. Yjet ndërkombëtarë të muzikës u veshën si kurrë më parë.

  Billie Elilish.

  Lewis Capaldi ishte njeriu kryesor që rrëmbeu vëmendje të veçantë, pasi ishte gati për katër çmime, duke përfshirë singlin më të mirë mashkull. Ylli skocez gjithashtu interpretoi në ceremoni.

  Ai bëri disa shenja paqeje tek fotografët ndërsa shëtiti në tapetin e kuq këtë mbrëmje në një xhaketë blu të ndritshme. Konkurrenca e tij kryesore, si në çmimin e modës ashtu edhe në atë të muzikës, erdhi nga reperi Dave. Ashtu si Lewis, Dave ishte gati për katër çmime.

  Lizzo.

  Billie Eilish performoi për herë të parë live në Brits këngën e saj “No Time to Die”. E veshur nga Burberry, ajo dhuroi një pamje të denjë për tapetin e kuq.

  Stormzy.

  Lizzo si gjithmonë zgjedh të godasë me veshjet e saj, që përveçse të veçanta, kësaj radhe ishin dhe me printe. Një fustan në të cilin shkruhej çokollatë, ishte veshja që kishte zgjedhur për tapetin e kuq të Brits.

  Laura Whitmore.

  Lizzo dhe Billie vidhnin vëmendjen kundrejt Ariana Grande, Camila Cabello dhe Lana Del Rey në një fushë të mbushur me superstarë. Laura Whitmore mbërriti me një fustan të mbuluar në titujt e gazetave.

   

  Harry Styles.

   

  Rag ‘n’ Bone Man.

   

  Charli XCX.

   

  Joy Crookes

   

   

Shto Koment