Bota

E ndaluan gjatë demonstratave në Teheran, Irani kërkon falje për arrestimin e ambasadorit britanik

Vetëm tre ditë pas arrestimit disa orësh të ambasadorit britanik në Teheran, Irani i ka kërkuar falje Londrës për këtë gabim.
Featured image of article: E ndaluan gjatë demonstratave në Teheran, Irani kërkon falje për arrestimin e ambasadorit britanik Rob Macaire

BRITANI E MADHE –  Irani thirri të dërguarin e Iranit në Londër, për të kërkuar një falje zyrtare për arrestimin e ambasadorit britanik në Teheran të hënën, ndërsa në sheshe njerëzit po protestonin për shkak të lajmit se Irani shkaktoi tragjedinë e avionit ukrainas duke iu marrë jetën 176 njerëzve.

Dominic Raab, sekretari i jashtëm, tha që Hamid Baeidinejad, ambasadori iranian në Britani, u thirr në mënyrë që ministrat të mund të protestojnë kundër arrestimit “flagrant” të ambasadorit britanik Rob Macaire në Teheran të shtunën.

“Arrestimi i ambasadorit tonë në Iran ishte një shkelje flagrante e ligjit ndërkombëtar dhe është e rëndësishme që Irani ta kuptojë se sa seriozisht e marrim këtë çështje. Nuk duhet të lejohet të ndodhë përsëri. Unë ia bëra të qarta këtë ambasadës iraniane këtë pasdite.”- u shpreh Andrew Murrison, Ministri i Lindjes së Mesme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ministria e Jashtme e Iranit të hënën në mbrëmje publikoi ​​një deklaratë mbi praninë e ambasadorit të Mbretërisë së Bashkuar që u arrestua për pak orë duke thënë: Gabim i mëtejshëm në Mbretërinë e Bashkuar do të përmbushet me një përgjigje të ashpër dhe të duhur.”

Burimi: telegraph

A.C/Dosja.al

Shto Koment