Kulture

Oscars 2020/ Brad Pitt më në fund fiton Oscar-in e parë si aktor, fjalët prekëse për 6 fëmijët: Ju adhuroj

 • ‘Parasite’ shkruan historinë, filmi korean fiton “Oscar 2020”, lista e plotë e çmimeve
 • Ylli i filmit rrëmbeu statujën falë rolit të tij në "Once Upon a Time ... in Hollyëood."
  Featured image of article: Oscars 2020/ Brad Pitt më në fund fiton Oscar-in e parë si aktor, fjalët prekëse për 6 fëmijët: Ju adhuroj Aktori, Brad Pitt.

  LOS ANGELOS– Aktori i famshëm hollivudian, Brad Pitt është shpallu aktori më i mirë joprotagonist në filmin e “Once Upon a Time…in Hollyëood”. Është hera e parë që aktori Pitt fiton këtë çmim dhe ja dedikoi fitoren gjashtë fëmijëve të tij.

  Në fjalimin e tij në ceremoni e ndarjes së çmimeve Oscars 2020, ai tha fjalët e ndjera për fëmijët e tij.

  “Quentin je original. Je një në një milion. E dashuroj karakterin që i dhe Cliff Booth-it (personazhit të tij). Kjo është për fëmijët e mi, që i japin ngjyrë gjithçkaje që unë bëj. Ju adhuroj”,– u shpreh Brad Pitt gjatë fjalës së tij.

  Pitt e hapi fjalimin e tij me një vërejtje politike, duke vënë në dukje se ai kishte vetëm 45 sekonda për të dhënë fjalimin e tij, që është “45 sekonda më shumë sesa Senati dha John Bolton këtë javë”.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Kjo është fitorja e dytë e Oskarit për Brad Pitt, por statuja e tij e parë posaçërisht për aktrim. Ai fitoi një Oscar në 2014 për prodhimin e dramës “12 Years a Slave”, si fotografia më e mirë e natës. Në Oscar-in e këtij viti, Pitt u nominua në kategorinë më të mirë të aktorëve kundër Al Pacino (The Irishman), Joe Pesci (The Irishman), Anthony Hopkins (The Tëo Popes), dhe Tom Hanks (Një ditë e bukur në lagje) , të gjithë ata kanë fituar statuja vepruese në të kaluarën. Pitt më parë gjithashtu ka fituar nominime për aktrim për filmat “12 Monkeys”, “The Case Curious of Benjamin Button”, dhe “Moneyball”.

  Një natë më parë në Los Angelos u zhvillua një ndër eventet më të rëndësishme në industrinë e filmi, ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars 2020. Në përvjetorin e 92-të të Oscars, “Parasite” ka shënuar historinë, si filmi më i mirë i huaj për vitin 2020, duke rrëmbyer çmimin e madh. Gjithashtu Bong Joo ka rrëmbyer çmimin si regjisori më i mirë. Ndërsa aktori më i mirë për këtë Oscars është shpallur Joaquin Phoenix për rolin e tij në filmin ‘JOKER’. Phoenix la pas edhe Brad Pitt, i cili fitoi çmimin si aktori më i mirë, në rolin dytësor. Pa trofe nuk doli  as Elton John, pasi fitoi çmimin e këngës më të mirë.

  Burimi: Vanity Fair

  R.L/Dosja.al                                                                                                

  Shto Koment