Bota

Vdes në burg  në mënyrë tragjike, pedofili që abuzoi seksualisht me 191 fëmijë dhe mori 22 dënime për vepra penale

Huckle iu dhanë 22 dënime të përjetshme në Old Bailey në 2016 për një numër të paprecedentë të veprave penale ndaj fëmijëve të moshës midis gjashtë muajsh dhe 12 vjet.
Featured image of article: Vdes në burg  në mënyrë tragjike, pedofili që abuzoi seksualisht me 191 fëmijë dhe mori 22 dënime për vepra penale Richard Hukle
Përditësuar:

BRITANI-Richard Huckle ka humbur jetën në burgun Full Sutton në Lindjen Jorkishire më 13 tetor të vitit të kaluar.

33-vjeçari u arrestua pasi u akuzua për abuzime seksuale  ndaj 191 fëmijëvë mbi moshën 9-vjeç.

Sipas Policisë  Humberside mendohet se nuk është vdekje e natyrshme pasi sipas hetimeve ai është  goditur me thikë dhe është mbytur me një tel kitareje.

Gjithashtu policia ka thënë ditën e sotme  se për vdekjen e tij është arrestuar Paul Fitzegerald, 29-vjeç  i cili do të paraqitet  përmes lidhjes me kamera në Gjykatën Magjistraturës Beverley të mërkurën më 5 shkurt.

Po ashtu:”Një dosje është paraqitur në Shërbimin e Prokurorisë dhe ne jemi në pritje të vendimit të tyre lidhur me akuzat për 29-vjeçarin” sipas mediave të huaja.

Huckle iu dhanë 22 dënime të përjetshme në Old Bailey në 2016 për një numër të paprecedentë të veprave penale ndaj fëmijëve të moshës midis gjashtë muajsh dhe 12 vjet.

Në postimet në internet, Huckle mburrej se ishte më e lehtë të marrësh fëmijë të varfër në Malajzi sesa ata me prejardhje të pasur perëndimore.

Në kohën e arrestimit, ai po shkruante një udhëzues për të mësuar pedofilët e tjerë se si të abuzojnë me fëmijët dhe të shmangte zbulimin.

Huckle u ndal në aeroportin Gatwick duke shkuar  për të kaluar Krishtlindjet me familjen e tij në vitin 2014 pasi autoritetet australiane ndërprenë Agjencinë Kombëtare të Krimit të Mbretërisë së Bashkuar.

Oficerët kapën laptopin e koduar të Huckle dhe arritën të zbulojnë më shumë se 20,000 fotografi dhe video të pavëmendshme edhe pse kishte skedarë të tjerë ata nuk ishin në gjendje të thyejnë.

Huckle lindi në një familje të klasës së mesme, duke shkuar në kishë në Ashford në maj 1986. Ai i tha policisë se ai kishte një “edukim të zakonshëm”.

Ai ishte një nxënës në shkollën Harvey Grammar dhe më vonë South Kent College. Ai ishte gjithashtu adhurues i rregullt në Kishën Baptiste Ashford dhe ndoqi një kongregacion në Londër. Ai u përshkrua nga të gjithë ata që e takuan dhe e njihnin si një “njeri të qetë”. Ata që shkuan në shkollë me të thanë se ai ishte “pak i vetmuar, por asgjë jashtë të zakonshmes”.

Ndëra Reverend Rob Sylvester, ministër i Kishës Baptiste Ashford, tha: ” Huckle kurrë nuk ishte një figurë e rëndësishme brenda kishës, pavarësisht nga krimet që ai bëri, ai kurrë nuk posedonte aftësi personale për të garantuar ndonjë rol qoftë me të rinjtë apo të rriturit “.

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment