Diaspora

FOTO/ Mbrëmje festive e Komunitetit Shqiptar në Turqi, diskutim për aktivitete të tjera në të ardhmen

Mbrëmjen e hapi Kryetari i “Vatrës”, zoti Bora Zukali, i cili u ndal tek veprimtaria e fundit e këtij komuniteti, për lidhjet me vendin amë Shqipërinë dhe për aktivitetet e tjera që priten të zhvillohen në të ardhmen nga ky komunitetet.
Featured image of article: FOTO/ Mbrëmje festive e Komunitetit Shqiptar në Turqi, diskutim për aktivitete të tjera në të ardhmen Foto e postuar nga Bora Zukali

TURQI- Komuniteti i Shqiptarve “Vatra” në Stamboll, ka organizuar një mbrëmje festive në ambientet e Hotel Taksim Hill me anëtarët e bordit drejtues të këtij komuniteti, anëtarët e komunitetit shqiptar në Turqi. Në këtë takim nderuan me pjesëmarrjen e tyre Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Stamboll, Blerta Kadzadej dhe bashkëshorti i saj Kujtim Kadzadej, konsullet Erinda Boçi;  Luljeta Hasani dhe Kujtim Hasani. Mbrëmjen e hapi Kryetari i “Vatrës”, zoti Bora Zukali, i cili u ndal tek veprimtaria e fundit e këtij komuniteti, për lidhjet me vendin amë Shqipërinë dhe për aktivitetet e tjera që priten të zhvillohen në të ardhmen nga ky komunitetet.

Foto e postuar nga Bora Zukali

POSTIMI I BORA ZUKALIT:

ALBANIAN COMMUNITY LIFE IN TURKEY
2020 – MBRËMJE FESTIVE E KOMUNITETIT SHQIPTAR NË TURQI

Komuniteti i Shqiptarve “Vatra” në Stamboll, organizoi një mbrëmje të bukur festive në ambientet e Hotel Taksim Hill me anëtarët e bordit drejtues të këtij komuniteti, anëtarët e komunitetit shqiptar në Turqi.

Në këtë takim nderuan me pjesëmarrjen e tyre Konsullaja e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Stamboll, znj. Blerta Kadzadej dhe bashkëshorti i saj z. Kujtim Kadzadej;
konsullet zj. Erinda Boçi; znj. Luljeta Hasani dhe z. Kujtim Hasani.

Këtë mbrëmje festive e hapi Kryetari i “Vatrës”, zoti Bora Zukali, i cili pasi u uroi mirëseardhjen të pranishmve në këtë natë të bukur shqiptare në zemër të Stambollit, u ndal tek veprimtaria e fundit e këtij komuniteti, për lidhjet me vendin amë Shqipërinë dhe për aktivitetet e tjera që priten të zhvillohen në të ardhmen nga ky komunitetet me qëllim forcimin emëtejshëm të urave të miqësisë dhe bashkëpunimit midis dy vendeve tona duke theksuar se diaspora shqiptare është ajo që na bashkon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më pas, e mori fjalën znj. Blerta Kadzadej, Konsulle e Përgjithshme pranë Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Stamboll, e cila pasi falenderoj përzemërsisht organizatorët për këtë takim të bukur ndër të tjera u ndal tek bashkëpunimi në të ardhmen në aktivitete të tjera me komunitetin e shqiptarve në Turqi.

Më pas, nga ana e të pranishmve, mes muzikës së bukur shqiptare dhe ushqimeve të shijshme u diskutua mbi rrugët dhe mundësitë për të mbajtur aktivitete të tjera në të ardhmen që do të na bashkojnë dhe afrojnë më shumë.

Në fund të kësaj mbrëmje z. Bora Zukali dhe znj. Blerta Kadzadej, kanë prerë tortën së bashku në mënyrë simbilike, duke u uruar të gjithëve jo vetëm pjesëmarrësve në këtë aktivitet, por mbarë komunitetit shqiptar që jeton në Turqi, një vit të mbarë për të gjithë familjet e tyre me dëshirën e zjartë që të takohemi përsëri. Takimi kaloi në një atmosferë të ngrohtë dhe miqësore.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment