Bota

Bora e madhe në Indi dhe Pakistan, ortekët vrasin 67 njerëz ndërsa qindra të tjerë janë bllokuar

Zyrtarët pakistanezë thanë që shumë banorë në fshatra ishin ende të bllokuar nga ortekët në zonën e luginës Neelum pas shiut të fortë që shkaktoi edhe rrëshqitje të dheut. Shumë njerëz u raportuan të zhdukur.
Featured image of article: Bora e madhe në Indi dhe Pakistan, ortekët vrasin 67 njerëz ndërsa qindra të tjerë janë bllokuar Foto ilustruese

PAKISTAN–  Ortekët e borës kanë vrarë ditën e sotme 67 njerëz në Pakistan dhe Indi. Reshjet e borës si në Indi dhe në Pakistan kanë qenë shumë intensive ku për pasojë kanë humbur jetën  57 njerëz në Pakistan dhe 10 të tjerë në Indi.

E gjithë zona ka  pësuar bllokim për shkak të dëborës së madhe duke sjellë mjaftë shqetësime për banorët. Mediat e huaja kanë shkruar se kjo ngjarje ka ndodhur në luginën Neelum.

Është mësuar se mes  67 viktima të ortekëve të borës kanë qenë edhe 5 ushtarë.

Dy zyrtarë pakistanezë thanë që shumë banorë në fshatra ishin ende të bllokuar nga ortekët në zonën e luginës Neelum pas shiut të fortë që shkaktoi edhe rrëshqitje të dheut. Shumë njerëz u raportuan të zhdukur.

Ndërkohë në Pakistanin perëndimor, reshjet e dendura të dëborës në Balochistan jugperëndimore shkatërruan disa shtëpi në rajonin malor, duke vrarë 17 njerëz.

Autoriteti i menaxhimit të katastrofës shpalli një emergjencë në shtatë rrethe të provincës së pasur me minerale dhe kërkoi ndihmë nga ushtria për operacionet e shpëtimit dhe shpëtimit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Autostradat kryesore që lidhin Pakistanin dhe Afganistanin u bllokuan për shkak të borës së fortë, duke detyruar zyrtarët të pezullojnë transportin e mallrave thelbësorë në Afganistan.

Era e ftohtë dhe bora e rëndë ka çuar në vdekjen e 39 personave në gjashtë provincat e Afganistanit gjatë dy javëve të fundit, tha Tamim Azimi, një zëdhënës i Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore në Afganistan në Kabul.

 

Në vitin 2012, një ortek përfshiu një seli të batalionit të ushtrisë pakistaneze pranë kufirit Indian, duke vrarë të paktën 124 ushtarë dhe 11 civilë.

Burimi: Live.mint 

A.C/Dosja.al

Shto Koment