Argetim

Pse Bollywood përdor praktikën fyese të errësimit të lëkurës në filma? Pas saj fshihet një arsye

Bollywood ka adoptuar ‘lëkurën kafe’ në një numër filmash, duke errësuar përkohësisht lëkurën e interpretuesve, veçanërisht kur ata janë duke portretizuar personazhe me prejardhje të pafavorshme.
Featured image of article: Pse Bollywood përdor praktikën fyese të errësimit të lëkurës në filma? Pas saj fshihet një arsye Foto ilustruese.

INDI– Bollywood mund të njihet më së miri për skenat e tij magjepsëse, kostumet shkëlqyese dhe rutinat energjike të vallëzimit. Por, ai gjithashtu njihet dhe për promovimin e praktikës ofenduese të errësimit të fytyrave gjatë një roli.

“Është në të vërtetë racizëm,” – tha drejtori i filmit fitues të çmimeve Neeraj Ghaywan.

Në Shtetet e Bashkuara, konceptet e “blackface” (fytyrë e zezë) dhe Broënface (fytyrë kafe)datojnë që nga shekulli XIX, kur interpretuesit e bardhë do të errësonin fytyrat me kozmetikë, dhe do të përdorin stereotipe raciste për të portretizuar karaktere të zeza dhe të tjera të pakicave etnike. Performuesit e Bardhë e bënë këtë në një kohë kur profesionistë jo të bardhë u ndaluan vetvetiu nga punësimi në industri.

Aktori indian me lëkurë të errësuar për rolin e tij.

Dhe praktika daton edhe më tej në Angli, në epokën elizabetiane, kur regjisorët tradicionalisht përdorin aktorë të bardhë për të luajtur karaktere të pakicave në shfaqjet e Shekspirit. Edhe në dekadat e fundit, gjenerali afrikan në “Othello” është luajtur prej kohësh nga një aktor i bardhë me lëkurë të errësuar, përfshirë Orson ëelles në vitin 1951 dhe Laurence Olivier në vitin 1965. Kjo praktikë shfaqur edhe në filmat modernë.

Aktori indian me lëkurë të errësuar për rolin e tij.

Bollywood ka adoptuar ‘lëkurën kafe’ në një numër filmash, duke errësuar përkohësisht lëkurën e interpretuesve, veçanërisht kur ata janë duke portretizuar personazhe me prejardhje të pafavorshme.

Ashtu si në ditët e para të Hollivudit, kritikët e kësaj praktike thonë se Bollywood shpesh preferon këtë qasje në marrjen në punë të interpretuesve që kanë lëkurë natyrisht më të errët, duke përjetësuar kështu diskriminimin dhe pabarazinë në industri.
Për shembull, filmi popullor i vitit 2019 “Bala” paraqiti historinë e një gruaje që pësoi diskriminim në bazë të tonit të saj të lëkurës.

Aktorja indiane gjithashtu ka luajtur një rol ku ka errësuar fytyrën.

Gruaja u luajt nga aktorja e njohur Bhumi Pednekar, e cila e kishte errësuar lëkurën e saj në mënyrë që të luante rolin. Por kjo shkaktoi debate mes publikut indian.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pednekar mbrojti vendimin e regjisorit për ta hedhur atë në film, sipas raporteve të mediave indiane, duke thënë se faktorë përveç pamjes fizike luajnë një rol të madh: “Nëse një regjisor më ka marrë mua, kjo është sepse unë i shtoj disa vlera filmit”.

Regjisori, Amar Kaushik, i tha Press Trust of India se “kishte menduar të zgjidhte një aktor me lëkurë të errët”, por “ndjeu që Bhumi ishte e shkëlyer për këtë personazh”.

Popullariteti i filmave që përdorin “lëkurën kafe”, siç janë hit-et “Super 30” dhe “Gully Boy”, të publikuara gjithashtu në vitin 2019, sugjerojnë që Bollywood-i nuk është akoma nën një presion të rëndësishëm publik për një praktikë që shumë njerëz e konsiderojnë raciste dhe fyese.

Burimi: CNN

R.L/Dosja,al

Një Koment në “Pse Bollywood përdor praktikën fyese të errësimit të lëkurës në filma? Pas saj fshihet një arsye

  1. Cfare eshte kjo idjotesi?! Per nje rol, aktori/-ja mund te aplikoje grim (make up) per te perputhur personazhin me individin qe aktron. Nje aktor/e mund te luaje role te ndryshme, mosha, gjatesia, pesha (shpesh aktoreve i duhet te shtojne apo humbin) etj, pershtaten me rolin. Ku eshte racizmi ketu?! Aftesite aktoriale jane primare pastaj te tjerat. Me sa duket indianet (Indi) nuk kane ndryshuar qysh nga shek.XIX…

Shto Koment