Bota

Fuqitë Evropiane paralarmërojnë Iranin për marrëveshjen bërthamore

Të tre vendet evropiane që janë palë në marrëveshjen e vitit 2015 shkaktuan një mekanizëm të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të shkruara. Ky mekanizëm mund të rezultojë që Këshilli i Sigurimit i KB të ribëjë sanksione ndërkombëtare mbi ekonominë, bankat dhe disa zyrtarë të lartë brenda dy muajve.
Featured image of article: Fuqitë Evropiane paralarmërojnë Iranin për marrëveshjen bërthamore Foto ilustruese

BRUKSEL – Britania, Franca dhe Gjermania kanë ndërmarrë një hap të parë drejt ribotimit të sanksioneve ndërkombëtare ndaj Iranit, duke kërkuar të bëjnë presion ndaj Teheranit për t’u rikthyer në përputhje me paktin e vitit 2015 që ka kufizuar aktivitetet bërthamore të vendit.

Lëvizja e së martës nga fuqitë evropiane, të cilët thonë se qëndrojnë të angazhuar në marrëveshjen bërthamore të 2015 dhe po kërkojnë ta shpëtojnë atë, është përgjigja e parë e tyre e rëndësishme ndaj përshkallëzimit gradual të programit të tij bërthamor të Teheranit gjatë muajve të fundit.

Të tre vendet evropiane që janë palë në marrëveshjen e vitit 2015 shkaktuan një mekanizëm të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të shkruara në marrëveshje. Ky mekanizëm mund të rezultojë që Këshilli i Sigurimit i KB të ribëjë sanksione ndërkombëtare mbi ekonominë, bankat dhe disa zyrtarë të lartë brenda dy muajve.

Sidoqoftë, evropianët mund ta vendosin atë proces në pikat e ndryshme, që do të thotë se diskutimet mbi sanksionet e mundshme mund të zgjaten për muaj me rradhë.

Irani kritikoi vendet evropiane ditën e djeshme për vendimin e tyre, duke thënë se çdo keqpërdorim i mekanizmit të mosmarrëveshjeve do të përmbushej me një “përgjigje serioze dhe të fortë”.

Kjo masë vjen ndërkohë që tensioneve janë të ashpra mes Iranit dhe Perëndimit pas vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmani nga SHBA.

Presidenti Trump, i cili tërhoqi SHBA nga marrëveshja bërthamore në maj 2018, javën e kaluar u kërkoi Britanisë, Francës dhe Gjermanisë që gjithashtu të largoheshin nga marrëveshja pas këtij kalvari sulmesh .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vend që të braktisin paktin, fuqitë evropiane po përdorin mekanizmin e mosmarrëveshjeve, i cili lejon një periudhë bisedimesh direkte për të zgjidhur shqetësimet e tyre, për të shtypur Iranin që të mos vazhdojë ta shkel më atë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të martën se Amerika mbështet vendimin e evropianëve: Ne jemi dakord me aleatët tanë se qëllimi është të qëndrojmë me popullin iranian ndërsa ekspozojmë sjelljen e paligjshme të Teheranit.

Rusia, e cila me Kinën mbetet një palë në marrëveshje, e pa këtë veprim si një zhgënjim të thellë dhe shqetësim serioz.

“Ne nuk shohim asnjë arsye për këtë veprim.”- tha ambasadori i Rusisë.

Në fillim të këtij muaji, Irani tha se nuk do të respektonte më asnjë kufizim të marrëveshjes të imponuar për prodhimin e saj të uraniumit të pasuruar, i cili mund të përdoret si lëndë djegëse për një armë bërthamore. Irani gradualisht po zvogëlon pajtueshmërinë e tij me marrëveshjen bërthamore që nga maji. Zyrtarët iranianë thanë se lëvizjet e tyre ishin në përgjigje të dështimit të Evropës për të mbrojtur vendin nga ndikimi i sanksioneve të zbehura që SHBA vendosën pas tërheqjes së saj 2018 nga marrëveshja bërthamore. Këto sanksione e kanë dërguar ekonominë iraniane në një tkurrje të mprehtë dhe i kanë nxitur kompanitë evropiane dhe të tjera nëpër botë të dalin nga Irani.

Burimi: wsj

A.C/Dosja.al

Shto Koment