Sociale

“Ne strukemi dhe jetojmë mes frikës”/Banorët në Durrës në mëshirë të fatit pas tërmetit: Shpirti ma di, s’kemi asnjë shpresë

Shtëpia është e pabanueshme, por megjithatë banorët vijojnë në qëndrojnë aty pasi nuk kanë se ku të shkojnë.
Featured image of article: “Ne strukemi dhe jetojmë mes frikës”/Banorët në Durrës në mëshirë të fatit pas tërmetit: Shpirti ma di, s’kemi asnjë shpresë Ahmet Lila

DURRËS– Pas tërmetit të datës 26 nëntor, mijëra familje mbetën në qiell të hapur. Fax News ishte në familjen e Ahmet Lilës, në Durrës, ku kryefamiljari u shpreh se jeton në kushte të mjerueshme.Shtëpia është e pabanueshme, por megjithatë banorët vijojnë në qëndrojnë aty pasi nuk kanë se ku të shkojnë.

“Bie shiu brenda. Futemi nëpër dysheqe dhe mblidhemi në batanije. Këto janë kushtet. Nuk e fitojmë bonusin dhe asgjë. Nuk kemi asnjë lloj shprese. Shtëpia është e dëmtuar.”- u shpreh kryefamiljari.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që vajza tregoi se autoritetet nuk i kanë ndihmuar dhe bën apel që mos ti lënë në mëshirë të fatit.

“Nuk ka pasur asnjë ndërhyrje, asnjë ndihmë. Kryetari i komunës më ka thënë nuk kam çfarë të bëj. Ne strukemi dhe po jetojmë mes frikës, pasi kemi frikë se mos bie ndonjë tërmet tjetër. Nuk ja dalim dot. Shpirti ma di strukemi në batanije. Mua nuk me kanë dhënë asgjë. I bëj thirrje të na ndihmojmë dhe mos të na lënë në rrezik për jetën. Duhet të na ndihmojnë dhe mos të na lënë në mëshirë të fatit.”– u shpreh ajo.

Marrë nga Fax web 

(a.m/dosja.al)

Shto Koment