Sociale

“Jetët tona janë në rrezik”/ Banorët e Postribës në protestë: Një firmë gurore po ndot ujin e pijshëm, qeverisë s’i duket e rëndësishme (VD)

Banorët shprehen se gurorja punon mbi ujësjellësin e Postribës dhe ata pinë ujë të ndotur që prej nisjes së punimeve.

SHKODËR– Ditën e sotme, banorët e Postribës në Shkodër kanë zhvilluar një protestë, pasi një firmë gurore sipas tyre po dëmton ujin e pijshëm për gjithë zonën dhe të gjitha burimet natyrore duke vështirësuar jetesën në këtë zonë.

Ata i kanë bërë shkresa të gjitha institucioneve deri te kryeministri, por thirrjet e tyre kanë shkuar në vesh të shurdhër. Banorët shprehen se gurorja punon mbi ujësjellësin e Postribës dhe ata pinë ujë të ndotur që prej nisjes së punimeve.

“Është prishur jetesa me anë të kësaj guroreje. Të gjithë kërkesat kanë rënë në vesh të shurdhët. I bëjmë thirrje instancave që ne mos të bëhemi viktima. Presim përgjigje ose do të reagojmë vetë, pasi janë në rrezik jetët tona”, shprehen banorët.

Një tjetër banor, Smail Braçi tha se për shkak të punimeve është bllokuar kanali vaditës dhe uji është bërë i papijshëm.

“Jam banor i fshatit Domen. Për krejt komunitetin e Postribës paraqet një rrezik shumë të madh punimi i kësaj guroreje lidhur me çështjen jetike. Kjo gurore punon mbi burimin e ujësjellësit që furnizohet komuna Postribë. Kjo gurore ka prishur një kanal vaditës, që vaditen me të disa hektarë tokë dhe sot thahen për ujë. Sot është bërë prishja e saj totalisht.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky kanal është thënë se do të futet në tub, por është lënë për të mos u furur në tub sepse gjëja e gjallë gjithmonë ka pirë ujë në këtë tub. Mungesa e ujit është në këtë kanal vaditës. Ka bërë ndotje ekologjike, pluhura dhe kullotat bëhen të pakullotshme për gjënë e gjallë. Fshati jonë jetën e ka të lidhur me to. Ne na është ngushtuar jetesa në maksikum.

Ndoshta qeverisë i duket diçka e vogël kjo punë, ndoshta ju duket më me interes të sjellin qumështin prej Serbie dhe mishin prej Brazilit. Është bllokuar krejt rrejedha e ujit dhe ne sot pimë ujë të turbullt e të papijshëm”, tha ai.

Ndërsa, banori Bashkim Ruçi u shpreh se autoritetet mohojnë të ketë punime në zonë.

“Lumi Rrasek dhe kanali vaditës janë prishur, peticioni i është dërguar të gjithë institucioneve dhe përgjigja ka qenë se firmat s’janë duke punuar. Mbi 7 shtëpia janë të pabueshme”, deklaroi ai.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment