Kuriozitete

Koloni bakteresh që shkaktojnë sëmundje të rënda, tapetët më të pistë se një tualet! Ja çfarë thotë studimi

Sa i ndyrë është tapeti juaj? Imazhet zbulojnë se dyshemetë e dhomës së gjumit kanë dhjetë herë më shumë baktere sesa një vend tualeti, sepse gjysma e njerëzve nuk i pastrojnë kurrë.
Featured image of article: Koloni bakteresh që shkaktojnë sëmundje të rënda, tapetët më të pistë se një tualet! Ja çfarë thotë studimi Foto ilustruese.

Ju mund të jeni të zellshëm për të pastruar shtëpitë tuaja dhe për të dërguar tapetet në tapiceri, por hulumtimi tronditës ka zbuluar që dyshemeja e dhomës së gjumit është dhjetë herë më e pisët se një vend tualeti.

Të dhënat, të përpiluara nga specialisti i tapeteve ScS, gjetën tapetë që përmbajnë më shumë se dyfishin e baktereve që gjenden në një tualet, dhe dhjetë herë më shumë se një dysheme palestre.

Gjetjet e tyre treguan gjithashtu se pothuajse gjysma e britanikëve kanë pranuar të mos pastrojnë kurrë tapetet e tyre, duke i bërë ata një tokë ideale për koloni të mikrobeve që shkaktojnë sëmundje.

Dyshemetë e zyrave u zbuluan të jenë më të pastrat në eksperiment. Tapetet e dhomës së gjumit ishin shumë më të ndyra, me baktere dhe myk të rëndë.

Sipërfaqja më e pastër ishte një qilim zyre, i cili përmbante më pak baktere sesa një dysheme palestre, vend tualeti ose tapete të dhomës së ndenjes, ndoshta për shkak të pastrimit më të rregullt profesional.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rezultatet e ndyra nuk janë mbase befasuese duke marrë parasysh 41% të 2,000 britanikëve të pyetur kohët e fundit nga BISSELL pranuan se ata kurrë nuk kishin larë qilimat e tyre.

Tapetët mund të jetë një tokë mbarështimi për bakteret dhe marimangat, të cilat mund të çojnë në çështje të rënda shëndetësore, përfshirë probleme të frymëmarrjes, ekzemë dhe simptoma të tjera alergjie.

Ekspertët rekomandojnë shkundjen e të paktën dy herë në javë dhe pastrimin e qilimave profesionalisht të paktën një herë në vit për të shmangur rritjen e niveleve të baktereve dhe mykut.

Burimi: Daily Mail

R.L/Dosja.al

Shto Koment