Bota

Paralajmërim urgjent për mashtrimet e Amazon, një nga “viktimat” humbi 25,000 dollarë

Nëse përfundoni të flisni me dikë, ata do të përpiqen t’iu bindin të instaloni një pjesë të softuerit në kompjuterin tuaj që do t’u japë atyre qasje të plotë në të dhënat tuaja.
Featured image of article: Paralajmërim urgjent për mashtrimet e Amazon, një nga “viktimat” humbi 25,000 dollarë Foto ilustruese

TIRANË– Klientët e Amazon janë paralajmëruar të kujdesen pasi rrezikohen nga një mashtrim i cili mund të ekspozojë të gjitha detajet tuaja financiare dhe të vjedhë llogarinë tuaj bankare.

Kjo telefonatë do të thotë se diçka është porositur në emrin tuaj, duke përdorur të dhënat tuaja, dhe telefonuesi më pas ofron për të ndihmuar në sigurimin e llogarisë tuaj për të parandaluar mashtrimet në të ardhmen.

Ndonjëherë telefonata pretendon se jeni regjistruar në ‘Amazon Prime’ dhe akuzuar.

Dikush që merr një telefonatë si kjo, i bëhet thirrje që ta ndryshojë telefonin menjëherë, dhe përfundimisht të mos ndjekë asnjë nga udhëzimet që i kërkohen në telefon.

Një viktimë e një rasti të tillë, tashmë ka humbur 25,000 dollarë për shkak të këtij mashtrimi.

Telefonata shpesh fillon me një sistem të automatizuar duke ju kërkuar të shtypni 1, pasi t’ju informojë se llogaria juaj është hakuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo mund të lidhet më pas me dikë që do të përpiqet të marrë të dhënat e bankës tuaj, ose do t’ju lidhë me një numër telefoni me normë premium.

Nëse përfundoni të flisni me dikë, ata do të përpiqen t’ju bindin të instaloni një pjesë të softuerit në kompjuterin tuaj që do t’u japë atyre qasje të plotë në të dhënat tuaja.

Atëherë ata mund të shikojnë gjithçka që ju jeni duke bërë dhe të vjedhin të gjitha të dhënat e kartës suaj të bankës dhe të kreditit, si dhe të aksesojnë gjithçka që dëshirojnë në kompjuterin tuaj.

Një zëdhënës i Action Fraud, qendra kombëtare për njoftimin e mashtrimit në Mbretërinë e Bashkuar, tha: Publiku duhet të bëjë kontratë vetë në ‘Amazon Prime’ dhe nuk duhet të antarësohet automatikisht.

Burimi: walesonline

A.C/Dosja.al

Shto Koment