Rajoni

U propozua si mandatar për kryeministër/ Kurti publikon video-mesazhin: Vendimi u mor pa u arritur një marrëveshje me LDK

Lideri i VV-së shprehet se deri sot nuk është dorëzuar ky vendim tek presidenti për shkak se kanë pritur LDK-në që të arrijnë një marrëveshje për bashkëqeverisje.

KOSOVË- Albin Kurti ka sqaruar nëpërmjet një video-mesazhi se Vetëvendosje ka dorëzuar propozimin për vendimin e mandatarit për formimin e Qeverisë së Kosovës, pa arritur një marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Lideri i VV-së shprehet se deri sot nuk është dorëzuar ky vendim tek presidenti për shkak se kanë pritur LDK-në që të arrijnë një marrëveshje për bashkëqeverisje.

MESAZHI I PLOTË I ALBIN KURTIT:

Ne sot po e dërgojmë propozimin tonë me shkresë te Presidenti. Sekretarja jonë organizative, Vlora Haxhimehmedi, do ta bëjë këtë.

Ne nuk e kemi pranuar propozimin e fundit të drejtuesve të LDK-së por jemi treguar shumë të gatshëm për takime të mëtejme me synim gjetjen e alternativave tjera që do ishin të pranueshme për të dy palët.

E theksoj përsëri: nuk mund të kthehemi në të kaluarën, nuk mund të kthehemi në vitin 2019. Ata s’e kanë pranuar propozimin tonë të fundit, ndonëse, ndryshe nga dakordimi, nuk e trajtuan fare në Këshillin e tyre të Përgjithshëm. Qëndrimi se takohemi vetëm për ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes, pra, qasja “Merre ose lëre”, do të thotë lëre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Unë besoj se ne mund të kthehemi dhe e kemi detyrim ndaj të gjithë jush që të kthehemi në tavolinën e bisedimeve, për të mos dalë nga ajo deri në gjetjen e një gjuhe të përbashkët dhe arritjen e marrëveshjes sonë.

Ne, si Lëvizje VETËVENDOSJE! kemi marrë madatin ta bëjmë qeverinë që ju e dëshironi, e që vendit i duhet me aq urgjencë. As më shumë e as më pak.

E kemi filluar duke e çliruar nga kapja, udhëheqjen e Kuvendit: nuk është më aty ai Pronto kryeparlamentari që shante e kërcënonte nga foltorja, por kryetari i ri, Glauk Konjufca.

Unë besoj se ne mund të kthehemi e duhet të kthehemi në tavolinën e bisedimeve.

Në ditët në vijim do të takoj edhe përfaqësuesit e pakicave.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment