Kulture

Joaquin Phoenix shpallet aktori më i mirë në “Oscar 2020”, me rolin e tij në filmin ‘JOKER’

Joaquin Phoenix, më në fund, është një fitues i Oskarit. Në edicionin të 92-të të Academy Awards, mbrëmjen e së dielës.
Featured image of article: Joaquin Phoenix shpallet aktori më i mirë në “Oscar 2020”, me rolin e tij në filmin ‘JOKER’ Joaquin Phoenix

SHBA– Ylli i njohur pasi u përzgjodh si aktori më i mirë, zgjodhi të mbajë një fjalim që tregonte gjithë udhëtimin për këtë çmim. Në fjalimin e tij mjaft emocional ai foli me pasion për besimin e tij në të drejtat e kafshëve, ndërsa nuk  harroi pa përmendur edhe të vëllain e tij, River Phoenix.

“Kur ai ishte 17 vjeç, vëllai im e shkruajti këtë lirikë. Vraponi drejt shpëtimit me dashuri dhe paqja do të pasojë.”-tha Phoenix, dhe u emocionua ndërsa fliste.

Ylli mundi Adam Driver (Story Martesa), Jonathan Pryce (The Two Popes), Leonardo DiCaprio (Njëherë e një kohë… në Hollywood), dhe Antonio Banderas (Dhimbje dhe Lavdi) në kategorinë e tij.

Phoenix, një aktor i njohur me tre nominime të mëparshme për Oscar, filloi këtë sezon si prezantuesi kryesor i aktorit më të mirë falë eksperiencës së tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Joker ishte njëkohësisht një hit kritik, duke fituar mbi 1 miliard dollarë në të gjithë botën dhe duke fituar çmime kryesore nëpër festivale.

Phoenix, e cili ndoqi ceremoninë e ndarjes së çmimeve me të fejuarën e tij, të nominuarën për Oskar, Rooney Mara.

Burimi: vanityfair

A.C/Dosja.al 

Shto Koment