Bota

17-vjeçarja “çoi në burg” 4 policët që vranë George Floyd, kush është adoleshentja amerikane e cila rregjistroi videon që tronditi botën

VIDEO
17-vjeçarja Darnella Frazier, ka treguar se gjatë kohës që po shëtiste nëpër qytetin e Minneapolis me kushëririn e saj  9-vjeçar kishte vënë re katër oficerë të policisë, duke dhunuar një person me ngjyrë.
Featured image of article: 17-vjeçarja “çoi në burg” 4 policët që vranë George Floyd, kush është adoleshentja amerikane e cila rregjistroi videon që tronditi botën 17-vjeçarja Darnella Frazier

SHBA– Më 25 maj, u bë virale videoja e dhimbshme ku polici amerikan dhunoi barbarisht dhe vrau 46-vjeçarin me ngjyrë, George Floyd. Ajo ishte një video që ngjalli reagim nga mbarë bota si edhe protesta për më shumë se dy javë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Por teksa kanë kaluar kaq kohë nga vrasja e Floyd dhe i ndjeri është përcjellë për në banesën e fundit më 9 qershor, mediat e huaja kanë zbuluar edhe adoleshenten që ka rregjistruar këtë video që bëri xhiron e botës.

17-vjeçarja Darnella Frazier, ka treguar se gjatë kohës që po shëtiste nëpër qytetin e Minneapolis me kushëririn e saj  9-vjeçar kishte vënë re katër oficerë të policisë, duke dhunuar një person me ngjyrë.

Darnella rregjistroi gjithçka kur George Floyd u  dhunua, e ndërkohë mësohet se   ajo ka komunikuar përmes avokatit të saj, e cila shton se nuk e kishte menduar se videoja e saj do të kishte kaq shumë ndikim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ajo nuk e kuptoi se do të ishtë dëshmitare dhe dokumentuese e një nga vrasjeve policore më të rëndësishme në historinë e Amerikës. Po të mos kishte qënë për trimërinë dhe gatishmërinë e saj për të regjistruar videon, të katër policët do të ishin ende të lirë, ndoshta duke terrorizuar anëtarë të tjerë të komunitetit tonë.”- ka thënë avokati i Darnellws, Seth Cobin.

Vrasja e George Floyd do të mbahet mend gjatë  jo vetëm për ameikanët, por për mbarë botën. Ai u vra brarbarisht dhe humbi jetën me kokën për betoni të shtypur nga gjunjët e policit amerikanë. Prej dy javësh me miliona qytetarë kanë mbushur rrugët e qyteteve në SHBA për të protestuar për vrasjen e tij. Ndërsa dy ditë më parë është mbajtur edhe funerali për afrikano-amerikanin, ku miq, familjarë e mijëra qytetarë kanë marrë pjesë në përcjelljen e tij drejt banesës së fundit.  Dy ditë më parë u mësua se polici, kishte pasur konflikt të hershëm me Floyd, ndërsa tashmë është nën pranga dhe rrezikon 25 vjet burg. Një nga katër policët e arrestuar është liruar me kusht.

Burimi: Dailyamil

A.C/Dosja.al

Shto Koment