Bota

Rritet numri i të prekurve në anijen “Diamond Princess” që është bllokuar në Japoni

Të paktën 88 persona janë shtuar brenda anijes "Princesha Diamante" e cila është bllokuar në Japoni, ndërsa në mbarë Kinën bilanci i të infektuarve është mbi 73 mijë njerëz.
Featured image of article: Rritet numri i të prekurve në anijen “Diamond Princess” që është bllokuar në Japoni Anija 'Princesha Diamond'

KINË– Janë shtuar edhe 88 raste të tjera të koronavirusit të ri në anijën “Princesha Diamante”, e cila është  bllokuar në detin Yokohama, ka njoftuar ditën e djeshme të martën ministria japoneze e shëndetësisë.

Kjo sjell numrin e përgjithshëm të çështjeve nga anija në 544, dhe 606 në Japoni në tërësi. Rreth 3600 pasagjerë janë karantinuar në anije në portin japonez që nga 4 shkurti.

Më shumë se 300 qytetarë amerikanë u evakuuan nga anija Princesha Diamond drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjatë fundjavës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Koronavirusi u ka marrë jetën 1886 njerëzve, ndërsa në të gjithë botën deri më tani janë konfirmuar si të infektuar mbi 73 mijë persona. Mbrëmë në Whan ndërroi jetë edhe një nga mjekët e dy spitaleve për të sëmurët me virus. Ndërsa ditët e fundit është raportuar edhe vdekja e parë në Francë, jashtë territorit të Kinës. Bëhet fjalë për një turist 80-vjeçar kinez që kishte marrë trajtim për Covid-19 që nga 25 janari, rreziku në mbarë botën mbetet i madh edhe pse Organizata Botërore e Shëndetit ka thënë se numri po vjen në ulje.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al

Shto Koment