Kuriozitete

Modelja 25-vjeçare afrikano-amerikane, refuzon të performojë në Manhattan me veshjen e një majmuni: Janë aksesorë racistë (FOTO)

Lefevre, e cila ka katër vjet që modelon në këto pasarela të famshme, tha se ishte përvoja më e keqe e karrierës së saj të re.
Featured image of article: Modelja 25-vjeçare afrikano-amerikane, refuzon të performojë në Manhattan me veshjen e një majmuni: Janë aksesorë racistë (FOTO) Veshjet si një muajmun me veshë të mëdha dhe buzët e kuqe

MANHATTAN– Modelja 25-vjeçare me origjinë  afrikano-amerikane, refuzon të performojë me veshjen që tregon pamjen e një majmuni, që nxjerr në pah buzët e fryra e të mëdha, pasi sipas saj është një reagim racist.

Ajo e përshkruajti atë si një majmun me veshë të mëdha dhe me buzë të kuqe të e të zeza gjatë një shfaqjeje në New York City.

25- vjeçarja Amy Lefevre ka thënë se ajo refuzoi të përdorte këto aksesorë ‘racistë’ gjatë një shfaqjes së 7 shkurtit, që u organizua nga Instituti i Modës në ‘Pier59 Studios’ në Manhattan.

Amy Lefevre

“Unë qëndrova atje, pro isha  gati për t’u larguar duke i thënë stafit se ndihesha jashtëzakonisht jo komode kur duhej t’i vishja këto akesorë racistë.“- tha Lefevre për New York Post.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Lefevre, e cila ka katër vjet që modelon në këto pasarela të famshme, tha se ishte përvoja më e keqe e karrierës së saj të re.

“Nuk mund t’i kontrolloja emocionet e mia. I gjithë trupi im po dridhej. Unë kurrë nuk jam ndjerë si e tillë në jetën time. Njerëzit me ngjyrë po diskriminohen edhe në vitin 2020.”- shtoi ajo.

Burimi: Dailymail

A.C/Dosja.al

Shto Koment