Bota

Lista e plotë me vendet ku ka të infektuar nga virusi, dhe numri i viktimave në mbarë botën

Lista e shteteve me të infektuar nga Koronaviursi dhe të vdekurit prej tij në mbarë botën.
Featured image of article: Lista e plotë me vendet ku ka të infektuar nga virusi, dhe numri i viktimave në mbarë botën Mjekët në Kinë

KINË– Në Kinë numri i viktimave po rritet gjithnjë e më shumë, ku deri më tani raportohet për 1770  viktima dhe mbi  71 mijë të infektuar nga Koronavirusi.

Viktima e të prekur nuk ka vetëm në territorin e Kinës, por edhe më gjerë, duke përfshirë vende si  Shtetet e Bashkuara, Japonia, Britania e Madhe, Rusia e deri në Europë ku është shënuar edhe viktima e parë në Francë.

Sipas mediave të huaja sjellim listën e shteteve me të infektuar nga Koronaviursi dhe të vdekurit prej tij.

Australia: 15 të prekur

Belgjikë: 1 i prekur

Kambodia: 1 iprekur

Kanada: 7 të prekur

Finlandë: 1 i prekur

Francë: 11 të prekur, 1 viktimë

Gjermani: 16 të prekur

Hong Kong: 56 të prekur, 1 viktimë

Indi: 3 të prekur

Itali: 3 të prekur

Japoni: 51 të prekur, 1 viktimë

Makao: 10 të prekur

Malaizia: 19 të prekur

Nepal: 1 i prekur

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Philippines: 3 të prekur 1 viktimë

Rusia: 2 të prekur

Singapor: 72 të prekur

Korea e Jugut:  29 të prekur

Spanjë: 2 të prekur

Sri Lanka: 1 i prekur

Suedi:  1 i prekur

Taiwan: 18 të prekur

Tajlandë: 33 të prekur

Emiratet e Bashkuara Arabe:  8 të prekur

Mbretëri e Bashkuar: 8 të prekur

SHBA: 15 të prekur

Vietnam:  16 të prekur

Egjipt: 1 i prekur

Kujtojmë që 356 persona janë të prekur brenda anijes në Japoni.

Burimi:  CNN

A.C/Dosja.al

Shto Koment