Bota

Nga rrobat tek prezervativët, koronavirusi po kërcënon konsumin global në nivele të larta 

Statusi i Kinës si fuqia më e madhe prodhuese në botë do të thotë se efektet e epidemisë së koronavirusit po ndjehen në disa vende të çuditshme. Ne jemi dakorduar pa iPhone të ri, por mungesat e çuditshme mund të zgjojnë jetën e përditshme të njerëzve.
Featured image of article: Nga rrobat tek prezervativët, koronavirusi po kërcënon konsumin global në nivele të larta  Supermarketet ne Kine
Përditësuar:

KINË– Rënia e prodhimit të iPhone dhe mungesa e makinave të reja që linin jashtë linjës së montimit tw kwtij celulari, dominuan diskutimin e hershëm të mungesave të shkaktuara nga koronavirusi. Por, epidemia që aktualisht kanë përfshirë të gjithë botën, ka prekur edhe dhjetëra kompani duke shkakruar një ulje të konsumit.

Nuk është vetëm virusi që po shkakton mungesë, natyrisht thashethemet për virusin mund të jenë po aq shkatërruese. Hong Kongu, i cili është shumë i varur nga Kina për shumë elementë, ka parë mungesë në dyqane të shumë gjërave të nevojshme si letra higjienike, orizi dhe makaronat etj dhe në javët e fundit niveli i konsumit ka rënë ndjeshëm.

Mungesë ushqimi 

Në të njëjtën kohë virusi prishi eksportet e Hong Kongut nga Kina dhe tashmë është në një kohë të vështirë për të marrë mish, pasi furnizimi me mish derri është zvogëluar menjëherë pasi shpërtheu viurusi vdekjeprurës, dhe epidemia e derrave afrikanë. SHBA, Evropa dhe Brazili ende po dërgojnë mish në Kinë, por kontejnerët frigoriferikë duhet të trajtohen me kujdes, të futen sa më shpejt që ato të mos shkarkohen për të mbajtur mishin të ftohtë dhe të shpërngulen shpejt.

Mungesë rrobash

Nëse dikush shpresonte të prishë monotoninë e karantinës me një kohë të vogël në palestër, kjo nuk është më e mundur mes këtij kaosi. Veshjet, atletet, të brendshmet kanë shënuar mungesë të theksuar në Kinë për shkak të koronavirusit, duke zvogëluar kështu potencialisht të ardhurat e tremujorit të parë deri në 60 milionë dollarë. Në të njëjtën kohë, blerësit kinezë kanë qëndruar në shtëpi duke munguar në shfaqjet e modës në Milano dhe Londër, duke goditur madje edhe ato marka italiane, dhe britanike që prodhojnë në Kinë.

Jo kontakte seksuale!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pronari i një rrjeti të dyqaneve me lodra seksi ruse zbuloi  gjatë një interviste se po ndiente shtrydhjen e koronavirusit, duke shprehur shqetësimin e tij se shumë prej produkteve që ai shet ose prodhohen në Kinë e kanë lëndën e parë me origjinë kineze.

Mungesat e prezervativit në Singapor dhe Hong Kong duket se po shkakton probleme të mëdha në Kinë, por jo vetëm për shkak të Koronaviursit. Rreth një e katërta e prezervativëve në botë prodhohen në Kinë.

Mungesë komunikimi

Koronavirusi ka bërë që sjelljet të ndryshojnë edhe kur nuk ka arritur nivelet e një epidemie. Njerëzit po mendojnë dy herë para se të kontaktojnë njerëz të panevojshëm për punët e tyre, dhe e mendojnë mirë nëse duhet ta takojnë një person për punë apo jo. Përpjekje të tilla simbolike për të shmangur kërcënimin e Koronaviursit, të padukshëm, ilustrojnë përgjigjen globale ndaj një epidemie që ende nuk është kuptuar mirë: një kombinim i panikut dhe lutjes.

Koronavirusi deri më tani ka shkaktuar 1,669 viktima. Ndërsa në të gjithë botën deri më tani janë konfirmuar si të infektuar 69 mijë e 256 persona.  Sipas të dhënave të raportuara nga autoriteti shëndetësor, rreth  68.500 raste të virusit janë  regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Kinës, çka do të thotë rreth 2 mijë e 9 persona më tepër nga një ditë më parë. Ditët e fundit është raportuar edhe vdekja e parë në Francë, jashtë territorit të Kinës. Bëhet fjalë për një turist 80-vjeçar kinez që kishte marrë trajtim për Covid-19 që nga 25 janari.

Burimi: RT 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment