Bota

Senati kufizon fuqitë ushtarake të Trumpit kundër Iranit

Senati ka miratuar  ditën e enjte një masë dypartiake që synon të kufizojë autoritetin e Presidentit Donald Trump për të filluar operacione ushtarake kundër Iranit, me tetë republikanë që iu bashkuan demokratëve në një përpjekje të post-impeachment për të kufizuar Shtëpinë e Bardhë.
Featured image of article: Senati kufizon fuqitë ushtarake të Trumpit kundër Iranit Senati ne Amerike

SHBA– Mes republikanëve, 8 prej tyre i janë bashkuar demokratëve për të miratuar rezolutën me 55 vota pro dhe 45 kundër.

Trump dhe mbështetësit e tij thonë se rezoluta do t’i dërgojë mesazhe të gabuara Iranit dhe kundërshtarëve të tjerë të mundshëm.Presidenti pritet të vendosë veton ndaj fuqive të luftës nëse arrin në tryezën e tij.

Kaine dhe përkrahësit e tjerë thanë se rezoluta, e cila kaloi 55-45, nuk kishte të bënte me Trump apo edhe për presidencën, por përkundrazi ishte një rishqyrtim i rëndësishëm i fuqisë së Kongresit për të shpallur luftë.

Ndërsa Trump dhe presidentët e tjerë “gjithmonë duhet të kenë aftësinë për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara nga sulmi i menjëhershëm, ekzekutivi ka fuqinë për të filluar ndalesa të luftës,”-tha Kaine. “Një luftë fyese kërkon një debat dhe votim të kongresit.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo rezolutë vjen pasi  Trump, në janar të këtij viti urdhëroi një sulm me dron për vrasjen e komandantit iranian, Kasem Sulejmani, pa e informuar Kongresin paraprakisht. E nga ana tjëtër Irani u përgjigj duke sulmuar me raketa dy baza të ushtarëve amerikanë në Irak.

Burimi: apnews

A.C/Dosja.al

Shto Koment