Psikologji

“Depresioni i lumtur” që po merr qindra jetë njerëzish në mbarë botën, ja si të kuptoni nëse dikush vuan nga kjo sëmundje

Termi "depresion i lumtur", ka të bëjë me shfaqjen e një njeriu para të tjerëve sikur është shumë i lumtur dhe mirë me veten, ndërkohë që vuan përbrenda. Ky lloj depresioni është bërë gjithnjë e më popullor në mbarë botën.
Featured image of article: “Depresioni i lumtur” që po merr qindra jetë njerëzish në mbarë botën, ja si të kuptoni nëse dikush vuan nga kjo sëmundje Foto ilustruese
Përditësuar:

TIRANË– Të jetosh me këtë lloj depresioni, do të thotë që dikush përpiqet që gjithmonë të shfaqet i lumtur, ndonëse ata janë të pushtuar nga një vuajtje shpirtërore edhe mendore. Njerëzit që e përjetojnë këtë lloj depresioni, nuk flasin kurrë për të, ndaj askush rreth tyre nuk dyshon për këtë fenomen. Ata kanë një jetë aktive, kanë familje, miq, madje mund të jenë shumë të suksesshëm dhe të duken goxha të lumtur.

Sidoqoftë, shumë njerëzve mund t’u lindë kurioziteti të pyesin nëse kjo është në të vërtetë një gjendje reale, patologjike.

Ndër momentet më të kqia të depresionit të lumtur, janë mendimet e njerëzve që e vuajnë atë mbizotëron ‘akti i vetëvrasjes’.

Brenda, megjithëse ata ndihen të pashpresë dhe të dërrmuar, nuk e shfaqin  për  asnjë arsye diçka të tillë.  Fuqia që ata kanë në jetën e tyre të përditshme mund t’i bëjë ata veçanërisht të prekshëm për të kryer plane vetëvrasjeje. Kjo është në kontrast me format e tjera të depresionit në të cilat njerëzit mund të kenë ide për vetëvrasësje, por jo energji të mjaftueshme për të vepruar sipas synimeve të tyre.

Simptoma të tjera të kësaj gjendjeje përfshijnë “overeating”, një ndjenjë të rëndë në krahët dhe këmbët dhe duke u lënduar shumë shpejt nga kritika ose refuzimi. Njerëzit me depresion depresiv gjithashtu kanë më shumë të ngjarë të ndjehen të dëshpëruar gjatë mbrëmjes dhe ndiejnë nevojën për të fjetur më gjatë se zakonisht.

Ky lloj depresioni fshihet pas një maske të lumtur, por ka disa mënyra që ju mund të kuptoni nëse dikush po e përjeton një gjë të tillë apo jo:

Ndryshime në peshë apo oreks

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nëse personi në fjalë nuk ka më interes për aktivitete që dikur i bënte me dëshirë

Mendon vetëm negativisht

Pagjumësi dhe lodhje

Nëse e kuptoni se dikush po vuan nga një sëmundje e tillë, bëhuni një dëgjues i mirë. Këshillojini, por mbi të gjitha  ndihmojini të tjerët duke i adresuar ata te një psikolog, para se të jetë shumë vonë.

Burimi: QZ.com

A.C/Dosja.al

Shto Koment