Kuriozitete

10 fakte interesante për Ditën e Shën Valentinit

Sot të gjithë të dashuruarit e kanë gati dhuratën për partnerin/en, ose kanë nisur t'i shkëmbejnë që në orët e para të ditës, por nëse nuk i keni ditur, lexoni më poshtë disa fakte intersante për Shën Valentinin.
Featured image of article: 10 fakte interesante për Ditën e Shën Valentinit Një kartolinë për Shën Valentin

TIRANË– Dita e Shën Valentinit… një ditë e mbushur me dashuri, letra, karamele, lule. Për këtë ditë të shënuar për të dashuruarit ka dhe 10 fakte interesante që ndoshta nuk i keni ditur më parë.

Poema më e vjetër e dashurisë që mbijetoi është shkruar në një pllakë balte nga Sumerians, duke shkruar rreth 3500 vjet para Krishtit emrin “Stamboll # 2461”.

10 fakte intersante:

1.Në mesjetë, vajzat hanin ushqime të pazakonta ditën e Shën Valentinit për t’i bërë ata që të ëndërronin rreth burrit të ardhshëm.

2. Më shumë se 1/3 e meshkujve janë të lumtur që nuk marrin asnjë dhuratë nga e dashura për Shën Valentin

3. Më 1537, Mbreti i Anglisë Henry VII e shpalli zyrtarisht 14 shkurtin festën e Ditës së Shën Valentinit.

4. Rreth 1 miliardë kartolina dashurie shkëmbehen në Ditën e Shën Valentinit.

5. Hallmark ishte një nga të parët që prodhoi kartolinën në Ditën e Shën Valentinit, në vitit 1913.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

6. Dita e Shën Valentinit dhe Dita e Nënës janë festat më të mëdha kur dhurohen lule

7. Rreth 189 milion tufa me trëndafila shiten në SHBA në Ditën e Shën Valentinit.

8. Richard Cadbury (djali i John Cadbury, themeluesi i kompanisë së famshme botërore) krijoi kutinë e parë të njohur të formës së zemrës me çokollata për Ditën e Shën Valentinit në 1868.

9. Më shumë se 35 milion kuti çokollatash në formë zemre shiten për Ditën e Shën Valentinit.

10. Një mashkull shpenzon mesatarisht 130 dollarë në ditën e Shën Valentinit, ndërsa një femër shpenzon 70 dollarë.

Burimistrategicfactory

A.C/Dosja.al 

Shto Koment