Politike

Dorëheqja e opozitës, Bushati në Shkodër: Puna në Parlament vijon, nuk na intereson klima e tensionuar (Video)

Ditmir Bushati u shpreh se pavarësisht dorëheqjes së opozitës, puna në parlament do të vijojë.

Shkoder– Ish-ministri Ditmir Bushati ka qenë i pranishëm në Shkodër ditën e sotm ku u zhvillua asambleja e Partisë Socialiste. Si fillim fjalën e mbajti ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj i cili foli për krizën politike, ku është shprehur se shumica është gati për dialog me opozitën, por jo për negociata për zgjedhje të parakohshme.

Më pas, Ditmir Bushati u shpreh se pavarësisht dorëheqjes së opozitës, puna në parlament do të vijojë.

“Parlamenti është legjitim dhe ne do të vazhdojmë rrugën tonë. Opozita tashme dihet që nuk është në rrugën e duhur. Kemi qartësi për çfarë duam të bejmë në Shqipëri. Nuk na intereson klima e tensionuar, por dialogu që duhet të funksionojë në bazë të parimeve demokratike. Zgjedhjet e 2017 u certefikuan nga OSBE ODIHR dhe zgjedhjet u bënë edhe me perfaqesues të PD dhe LSI, dhe të thuash pas 18 muajsh që parlamenti nuk është legjitim, kjo nuk përbën sens,”– tha ish-ministri Bushati.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Më tej vijoi Paulin Stërkaj dhe ish-zv. kryeministrja Senida Mesi. Stërkaj foli për incidentin para Parlamentit dhe tha se PD paguan njerëz për të dhunuar institucionet.

(f.g/dosja.al)

Shto Koment