Politike

Donald Tusk: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë gjithçka për negociatat, por vendimi s’do jetë i shpejtë

Sipas Tusk, dy shtetet ballkanike kanë bërë “gjithçka që pritej” për të çuar përpara procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.
Featured image of article: Donald Tusk: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë gjithçka për negociatat, por vendimi s’do jetë i shpejtë Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk

BRUKSEL– Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian duhet hapë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, por ka theksuar se nuk do të këtë një vendim të shpejtë.

Këto deklarata Tusk i bëri gjatë një conference të përbashkët me me presidentin maqedonas, Stevo Pendarovski në Bruksel.

“Unë personalisht besoj se duhet të ketë vetëm një vendim: për të nisur negociatat, bazuar në rekomandimet e Komisionit Evropian”, u shpreh Tusk.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas Tusk, dy shtetet ballkanike kanë bërë “gjithçka që pritej” për të çuar përpara procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

(a.m./dosja.al)

Shto Koment