LIVE UPDATES
Aktualitet

Dogjën flamujt serb në protestë! Lirohen dy personat, Vokshi: Arrestimi i paligjshëm

23 Dhjetor 2021, 10:15 Nga DOSJA
Dogjën flamujt serb në protestë! Lirohen dy personat, Vokshi:

TIRANË– Dy ditë pas arrestimit të Astrit Carës dhe Besnik Balanit, Gykata e Tiranës vendosi ti lërëtë lirë protestuesit të cilët dogjën flamujt e Serbisë. Detyrim paraqitje caktoi Gjykata, duke pranuuar kërkesën e akuzës për ti lënë të lirë protestuesit të cilët u arrestuan 1 ditë pas protestës së Berishës kundër ardhjes së Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe nismës ‘Open Balkan’.

Të pranishëm në sallën e gjyqit ishin anëtarët e grupit të Rithemelimit të Partisë Demokratike, Albana Vokshi, Klevis Balliu dhe Çlirim Gjata. Pas daljes nga seanca, ata kërkuan nga drejtësia që të mos marrin urdhra politikë, e duke e quajtur ndalimin e protestuesve si të paligjshëm. Vokshi zbuloi se grupi i rithemelimit nuk do ti ndalojë protestat ndërsa Balliu bëri krahasimin me vendimet e marra në Serbi dhe sot në vendin tonë, për djegien respektive të flamujve të shteteve. Balliu tha se në Serbi nuk u arrestua e ndëshkua asnjë person pas djegies së flamurit të Shqipërisë, siç po ndodh në vendin tonë.

Avokati i të rinjve, Ledio Nuraj, pas mbarimit të seancës u shpreh se klientët e tij duhet të ndiqen pa masë gjatë hetimit, ndërsa bëri po ashtu krahasimin me atë që u vendos në Serbi.

“Në Serbi, një person dogji flamurin shqiptar dhe nuk u mor asnjë masë ndaj tij,” tha avokati.

Djegia e flamujve ndodhi gjatë protestës së thirrur nga Sali Berisha kundër vizitës së Presidentit serbe Aleksandar Vuçiç në Tiranë, më 20 dhjetor. Në orën 16:00 siç edhe kishte paralajmëruar, Berisha u nis nga selia e PD-së, e më pas marshoi drejt Kryeministrisë, përpara të cilës kishte ngritur dhe një podium ku do të mbante fjalën. Berisha ka paralajmëruar se protestat nuk do të ndalen këtu, duke i konsideruar uragan.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

VD-‘Lejeni ironinë’/ PËRPLASJA mes gazetares dhe Gjatës: Sot paskeni konferencë

Ndalimi i protestuesve, Vokshi: Arrestimi ishte i paligjshëm, përshëndesim vendimin

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet albana vokshi astrit cara besnik balani proteste kunder vucic ne tirane albana vokshi astrit cara besnik balani proteste kunder vucic ne tirane

Sondazh

Poll

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat