Politike

“Do të heqim kufirin…porti i Durrësit do të jetë i Kosovës”/ Mediat serbe jehonë për deklaratën e Ramës: Ishte provokim!

Ndërkohë këtë deklaratë të Ramës mediat serbe e kanë konsideruar si një provokim nga ana e kryeministrit shqiptar, pasi sipas tyre në këtë ngjarje në Tiranë delegacioni i Shqipërisë është pritur me nderimet më të larta, por aty ka munguar zyrtarët nga Lista Serbe në Qeverinë e Kosovës Goran Rakiç dhe Dalibor Jevtiç.
Featured image of article: “Do të heqim kufirin…porti i Durrësit do të jetë i Kosovës”/ Mediat serbe jehonë për deklaratën e Ramës: Ishte provokim! Edi Rama

SERBI– Mediat serbe së fundmi kanë komentuar takimin e ditës së sotme mes qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës, i cili u zhvillua në Tiranë. Kryeministi i Shqipërisë në deklaratën që ka bërë ka thënë se Kosova dhe Shqipëria planifikojnë t’i heqin kufijtë dhe se së shpejti Porti i Durrësit do të bëhet port i Kosovës de facto.

Ndërkohë këtë deklaratë të Ramës mediat serbe e kanë konsideruar si një provokim nga ana e kryeministrit shqiptar, pasi sipas tyre në këtë ngjarje në Tiranë delegacioni i Shqipërisë është pritur me nderimet më të larta, por aty ka munguar zyrtarët nga Lista Serbe në Qeverinë e Kosovës Goran Rakiç dhe Dalibor Jevtiç.

Mediat serbe po ashtu kanë përmendur nënshkrimit e tri marrëveshjeve për Doganën në Durrës linjën hekurudhore dhe hidrocentralin për Kosovën që do të ndërtohet në Shqipëri.

Artikulli i Plotë

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri shqiptar Edi Rama deklaroi sot se Kosova dhe Shqipëria synojnë të “heqin kufijtë”, si dhe se porti shqiptar i Durrësit së shpejti do të bëhet de facto “Kosova”. Ai tha se në fillim të seancës së qeverisë shqiptare dhe asaj të Kosovës, e cila po mbahet në Pallatin e Kongresit në Tiranë.

“Marrëveshja që ne do të nënshkruajmë së shpejti për të lehtësuar procedurat doganore midis dy vendeve na çon në destinacion, transformimin e portit të Durrësit në portin de facto të Kosovës,” tha Rama.  Siç thuhet, delegacioni i Prishtinës u mirëprit në Shqipëri me nderimet më të mëdha, por ai nuk përfshiu ministrat nga Lista Serbe, Goran Rakić dhe Dalibor Jevtić. Pas takimit, tre marrëveshje doganore pritet të nënshkruhen në Durrës, një linjë hekurudhore dhe një hidrocentral për Kosovën që do të ndërtohet në Shqipëri.

Paraditen e sotme, për më shumë se dy orë është zhvilluar takimi i dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë. Në këtë mbledhje u nënshkruan 14 marrëveshje mes të cilave: dogana në Durrës (për Kosovën), linja hekurudhore dhe hidrocentrali që do të ndërtohet në Shqipëri për Kosovën.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment