KRYESORET
Aktualitet

Përgjimi i Veliajt tregon se kush e komandon sot SPAK

24 Janar 2022, 13:36 Nga DOSJA
Përgjimi i Veliajt tregon se kush e komandon sot SPAK

TIRANË“Jo UEFA e FIFA të zbresë, por edhe sikur Zoti dhe Muhamedi të zbresin nuk e ndalin dot luftën time. Unë do të bëj çdo gjë për t’ia nxirë jetën këtyre me Prokurori e SPAK. Edhe ne të duam të tërhiqemi nuk tërhiqemi dot se Prokuroria është vënë në lëvizje,”-tha kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në mbledhjen anëtarët e shoqatës së futbollit “Tirana”. Edhe njëherë e përsërisim!

“Unë do të bëj çdo gjë për t’ia nxirë jetën këtyre me Prokurori e SPAK. Prokuroria është vënë në lëvizje!”

Këto dy fjali mjaftojnë për të rrëzuar poshtë gjithë propagandën e 5 viteve të fundit lidhur me reformën në Drejtësi e gjithë luftën e madhe që po na bën Prokuroria e Posaçme (SPAK) që nuk e kemi parë akoma, por me siguri po bën. Këto dy fjali kanë dekonspiruar atë që thuhej deri më tani nga rivalët politikë, apo në tavolina për kontrollin që pushteti ka tek institucionet e drejtësisë. Por ta thotë një nga figurat më të rëndësishme të Partisë Socialiste, kjo është gjë tjetër. Ose siç thuhet në gjuhën e futbollit që ka filluar t’i pëlqejë shumë Veliajt, “autogol”!

Kur mendoi që askush nuk po e dëgjonte veç të pranishmëve në sallë, Veliaj (ndoshta dhe për mburrje) foli pa teklif duke i prishur punë PS, vetes dhe shefit të tij. Pse duhet ta dëgjonte SPAK çfarë thotë Veliaj? I ka ndonjë prej hetuesëve ndonjë borxh? Apo ka ndonjë gjë tjetër që nuk e dimë? Ditë e dielë, ditë pushimi, por Veliaj e dinte se Prokuroria e Tiranës kishte nisur hetimet për Armando Dukën. Si? Kush ia tha? Kush qenkan këta prokurorë që i japin informacione ditë e natë kur të ketë nevojë Veliaj?

Ndërkohë që ne, populli i thjeshtë, ose ndryshe siç na referohet Veliaj me dashamirësi “delet” dëgjojmë natë e ditë me prokurorë, me kryeministër, me ambasadorë se çoç po ndodh me reformën magjibërëse. Madje çudirat në këtë vend nuk kanë fund! Reformës ka nisur që t’i besojë e opozita që prej muajsh kërkon me ngulm që SPAK të bëjë Vettingun e politikanëve. Ngaqë ‘qanë’ atë të magjistratëve prandaj…

Absurdi në këtë vend ka arritur në pikë që do na e kishte zili edhe Albert Camus! Tani nuk na duhet më që të kemi për bindje diçka, se na e thonë publikisht që të na e thonë ta dëgjojmë me veshët tonë: Ju kemi në dorë, jeni dele! Kemi çdo pushtet!

Vendi digjet, por duket se e gjithë situata nuk alarmon askënd, askush nuk reagon. As opozita, as ambasadat! Jo për gjë po janë taksat e qytetarëve të tyre që janë derdhur për pseduoreformën që Veliaj e përdor si çiflikun e lënë trashgimni. E as SPAK nga ana tjetër nuk distancohet! Ç’të bëjnë!? Si dalin dot kundër padronëve…

Faleminderit Veliaj që je i sinqetë me ne!

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju